• Ochrana detí pred násilím

• HLAVNÉ ÚLOHY

• Až keď padneš na dno zistíš svoju silu.
            Buď sa budeš topiť vo svojich problémoch a budeš kráčať smerom dole, alebo sa postavíš a budeš kráčať po schodoch života nahor.
            Je to len na tebe.

HLAVNÉ  ÚLOHY  V  RÁMCI  PREVENCIE ZÁVISLOSTÍ

1.      Plniť úlohy školského poradenstva v otázkach prevencie drogových závislostí.

2.      Spolupracovať hlavne s vedením školy, výchovnou poradkyňou a triednymi učiteľmi.

3.     Iniciovať preventívne aktivity a v rámci prevencie poskytovať preventívno-výchovné konzultácie žiakom a ich rodinným zástupcom.

4.     Monitorovať aktuálny stav zneužívania návykových látok a priebežne informovať žiakov, ich rodičov, prípadne zákonných zástupcov o preventívnych aktivitách školy.

5.     Poskytovať informácie o možnostiach spolupráce s CPPPaP, ako aj s nadväznými inštitúciami a organizáciami.

6.      Zvyšovať informovanosť rodičov a študentov o trestnoprávnej zodpovednosti mládeže.

Čo je to závislosť?

Závislosť je považovaná v medicíne za chorobu, teda nie len ako prejav slabej vôle či charakteru. Závislosť je definovaná takto :

Duševný prípadne aj telesný stav, ktorý je charakterizovaný prítomnosťou naliehavej túžby alebo nepremožiteľnej potreby  opakovane a periodicky opakovať istú činnosť alebo do svojho tela privádzať príslušnú látku. Je to v podstate nekontrolovateľné nutkanie opakovať svoje správanie.

Znaky závislého človeka:

• Silná túžba po predmete závislosti

• Neustále opakovanie používania, napriek jasným dôkazom škodlivosti

• Zvyšovanie tolerancie voči predmetu závislosti a následne zvýšenie dávky

• Znížené sebaovládanie

• Abstinenčné príznaky (agresivita, podráždenosť, depresívnosť no taktiež telesné príznaky)

• Zmena osobnosti, správania a psychiky

• Zanedbávanie svojho okolia a svojich blízkych

• Klamstvá a sľubovanie nápravy

Štádia závislostí:

1. štádium
                štádium iniciálne (počiatočné) - pravidelné pitie - nepravidelné opíjanie