• Výchovný poradca

Ing. Helena Melníková

Konzultačné hodiny pre žiakov a rodičov

štvrtok od 8.00 do 10.45 hod
            (po dohode s rodičmi ktorýkoľvek iný deň a čas)

Kontakt:

Nájdete ma v každý všedný deň v priestoroch školy resp. v rámci konzultačných hodín v kabinete výchovného poradcu / prízemie pri zborovni/ .

Výchovný poradca je pedagogickým zamestnancom školy, do funkcie ho menuje riaditeľ, ktorému zodpovedá za plnenie úloh. Výchovný poradca plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania a profesijnej orientácie detí.

Hlavné činnosti výchovného poradcu sú:

 poradenská činnosť - poradenstvo v otázkach výchovy a vzdelávania, profesijnej orientácie a v oblasti prevencie delikventného a problémového vývinu deti a mládeže,

 konzultačná činnosť - zameraná na poskytovanie konzultácií žiakom a ich zákonným zástupcom pri riešení výchovných a vzdelávacích problémov a poskytovanie informácií o formách štúdia na stredných a vysokých školách a možnostiach voľby povolania,

 koordinačná činnosť - sprostredkovanie prepojenia školy s poradenskými zariadeniami a inými odbornými zariadeniami zaoberajúcimi sa starostlivosťou o deti a mládež a poskytovanie metodickej pomoci pedagogickým zamestnancom.

Metódy práce výchovného poradcu: poradenský rozhovor, konzultácia, pozorovanie, depistážne dotazníky, ankety, didaktické testy, rozbor produktov činnosti a prospechu žiakov, sociometrické merania, rozvíjajúce poradenské postupy (programy učenia, motivácie, rozvíjania tvorivosti, empatie, schopnosti kontroly a zvládania emócií, zvládania konfliktov a medziľudských vzťahov, programy pestovania vôle, vytrvalosti a výkonnosti a pod.), skupinové a hromadné formy práce.

Dôležité informácie:

Informácie o stredných školách /zoznamy SŠ, kritériá prijímania na SŠ.../ možno nájsť na

www.povolania.eu

www.strednaskola.sk

Spolupráca s Pedagogicko - psychologickou poradňou vo Vranove nad Toľou na Bernolákovej ulici /pomoc pri vývinových poruchách učenia, správania, psychologické vyšetrenie za účelom posúdenia školskej pripravenosti detí .../

Dôležité termíny prijímacieho konania v školskom roku 2016/2017 pre žiakov 9. ročníkov

do 20.2.2017

Zák. zástupca žiaka podáva prihlášku riaditeľovi ZŠ na učebné a študijné odbory, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo talentu.

do 28.2.2017

Riaditeľ školy odošle prihlášky na SŠ na učebné a študijné odbory, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo talentu.

25.3 - 15.4.2017

Talentové skúšky.

5.4.2017

Celoslovenské testovanie žiakov deviatych ročníkov ZŠ.

do 10.4.2017

Zákonný zástupca žiaka podáva prihlášku riaditeľovi ZŠ na ostatné študijné a učebné odbory (okrem odborov, na ktoré sa vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností alebo talentu).

do 20.4.2017

Riaditeľ zašle prihlášky žiakov na SŠ vrátane osemročných gymnázií.

9.5.2017

1. kolo 1. termín prijímacích skúšok (vrátane osemročných gymnázií)

11.5.2017

1. kolo 2. termín prijímacích skúšok (vrátane osemročných gymnázií)

20.6.2017

2. kolo prijímacích skúšok.