• Moja prvá škola

• Projekt primárneho vzdelávania

• Vyučovanie sa mení na hru, žiaci primárneho vzdelávania sa učia digitálne

Kedysi na vyučovaní bolo teba byť ticho a pozorne počúvať, aj keď to nie každého bavilo. Dnešní žiaci to majú o čosi lepšie. Niektoré hodiny sa totiž menia na hru.

Každú chvíľu iná aktivita, žiaci už nesedia počas vyučovania len v laviciach.

Počas hodiny v rámci inovatívneho vyučovania totiž sledovanie videa strieda práca pri interaktívnej tabuli, písomné cvičenie, vystrihovanie obrázkov a aj debata s učiteľkou.

"Tým pádom tá motivácia a záujem žiakov neklesá na hodine," vysvetľuje riaditeľ neziskovej organizácie EDULAB Ján Machaj.

Digitálne učivo

Zaujímavý projekt umožňuje premiérovo na prvom stupni základných škôl na Slovensku využívať digitálne učivo.

"Pomocou portálu môžete ako učiteľ zadávať domáce úlohy, ktoré si dieťa rozklikne doma za pomoci rodiča a rodič vidí, čo sa to dieťa učilo."

Žiaci a rodičia ale nie sú jediní, ktorí sa stretávajú s touto novinkou.

"Iná je v tom, že môžete používať digitálny vzdelávací obsah, ktorý máte jedným klikom na portáli. Je to iné aj v tom, že sú tam použité v tej metodike inovatívne metódy, ktoré tým, že sú spracované takto odborne, tak je to prínosom pre učiteľa, pretože si otvorí metodiku a má v podstate urobenú hodinu," ozrejmuje  EDULAB Ján Machaj.

Slovenský nápad

Projekt zaujal a oslovil veľké množstvo škôl, ktoré by ho chceli vyskúšať.

Učebné materiály, ktoré získavajú školy zdarma, vytvorili učitelia v spolupráci s prešovskou pedagogickou fakultou.

"S hrdosťou môžem povedať, že tento nápad je náš, materiály, metodická príručka boli vytvorené na Slovensku," potvrdzuje Machaj.

Na prvej zo škôl sa takto vyučuje už dva týždne. "Je to obrovský krok ďalej," dodáva Ján Machaj.

Vyučovanie sa mení na hru, žiaci využívajú interaktívnu tabuľu.

je brána do sveta digitálneho vzdelávania pre žiakov 1. stupňa základnej školy a ich učiteľov. Je jednoducho prístupný z počítača, tabletu či zo smartfónu.

Obsah portálu KOZMIX kladie základy pre celoživotné učenie, získavanie funkčnej gramotnosti a poznávanie základných vzťahov a súvislostí, ktoré umožnia dieťaťu orientovať sa v okolitom svete. KOZMIX predstavuje zábavnú formu vzdelávania, ktoré je moderné a efektívne. Je aj vhodným doplnkom domáceho učenia a uspokojí aj najzvedavejších žiakov. Ak rodič chce, aby sa deti na počítači alebo tablete nielen hrali, ale aj učili, portál KOZMIX je tým pravým prostriedkom na domáce vzdelávanie. Okrem zmysluplného obsahu tu rodič nájde nástroje na kontrolu práce svojho dieťaťa doma a v škole.

Na portáli je možné nájsť množstvo lekcií a materiálov, ktoré priamo korešpondujú so Štátnym vzdelávacím programom (ďalej len „ŠVP“), a množstvo materiálov, ktoré je možné použiť ako vhodnú nadstavbu nad rámec ŠVP.

Zábavné učenie v škole, doma, kdekoľvek

• viac ako 520 interaktívnych lekcií
            • témy vychádzajúce z reálneho života
            • graficky primerané veku žiaka
            • poskytujúce okamžitú spätnú väzbu
            • vhodné na domácu prípravu v súlade so Štátnym vzdelávacím programom
            • garantované pedagógmi z Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity
            • Digitálne materiály v súlade so ŠVP
            • Materiály na hodinu, materiály na domáce úlohy
            • Prepojenie na metodiku Moja prvá škola
            • Garancia kvality od Pedagogickej fakulty Prešovskej Univerzity

Viac:http://www.mojaprvaskola.sk/

Malá finančná akadémia s Kozmixom

Novou časťou projektu Kozmix bude projekt  MALÁ FINANČNÁ AKADÉMIA - projekt finančnej gramotnosti pre žiakov 2., 3. a 4.ročníka. Tento jedinečný projekt je ukážkou vízie projektového vyučovania, ktoré abstrahuje od predmetu a blíži sa k svetovému trendu tematického vyučovania zameraného na praktické zručnosti.

Pomocou kreatívnej hry sa žiaci na chvíľu stanú bankármi, novinármi a architektmi vlastného mesta, pričom si budú rozvíjať vedomosti, kreativitu a naučené zručnosti v oblasti finančnej gramotnosti. Náš známy kamarát totiž zistil, že správne hospodárenie s peniazmi je dôležité. Na projekte začnú naši žiaci pracovať od marca. Držíme im palce!

Kozmix sa žiakom prihovára opäť, teraz prostredníctvom časopisu

Časopis KOZMIX je však prínosný nielen pre žiakov, ale aj pre učiteľov, ako vhodná didaktická pomôcka. Jeho prostredníctvom môžu na hodinách rozvíjať u detí prírodovedné vzdelávanie, čítanie s porozumením, kritické myslenie, digitálne zručnosti, ale aj budovať medzipredmetové vzťahy.

Časopis je určený žiakom na prvom stupni základnej školy a opäť prináša zábavnou formou spracované rôzne zaujímavé témy. Je plný krásnych farebných ilustrácií, doplňovačiek, osemsmeroviek a krátkych testov, prostredníctvom ktorých deti získajú nové vedomosti o našej planéte, o jej ochrane, fyzikálnych javoch, či histórii bádania.

MISIA MODRÁ PLANÉTA S KOZMIXOM 2017/2018

PROJEKT ENVIRONMENTÁLNEJ VÝCHOVY PRE ŽIAKOV 3. A 4. ROČNÍKA ZŠMisia modrá planéta s Kozmixom je jedinečný projekt, ktorý učiteľovi poskytuje všetky potrebné materiály na odučenie prierezovej témy Environmentálna výchova na 1. stupni ZŠ. Projekt spája aktivity v škole a v teréne s kreatívnou hrou a interaktívnymi cvičeniami. Je ukážkou inovatívneho vyučovania, ktoré je pre žiakov motivujúce a zábavné. Inšpirovali sme sa fínskym prístupom k tematickému vyučovaniu, ktoré spája viaceré vyučovacie predmety do jednej témy.