• Ochrana detí pred násilím

• Príznaky závislosti

Závislosť od internetu, mobilov, SMSiek, počítačových hier, socialných sietí

Na otestovanie internetovej závislosti môže slúžiť zodpovedanie nasledujúcich otázok:

• Často ostávate online dlhšie ako ste pôvodne zamýšľali?
            • Zanedbávate svoje domáce povinnosti, lebo ste práve na internete?
            • Uprednostňujete vzrušenie, ktoré vám prináša internet pred intímnymi chvíľami
            • Vytvárate si nové priateľstvá, vzťahy prostredníctvom internetu?
            • Sťažujú sa vaši blízki, že trávite veľa času na internete?
            • Zanedbávate školské alebo pracovné povinnosti kvôli internetu?
            • Často sa vám stane, že skontrolujete prioritne vaše emaily aj keď máte inú prácu?
            • Reagujete prehnane alebo útočne, ak sa vás niekto opýta, čo robíte na internete?
            • Riešite nepríjemné udalosti vo vašom živote tým, že sa pripojíte na internet a ignorujete ich?
            • Obávate sa, že život bez internetu by bol nudný, nezaujímavý?
            • Reagujete agresívne, prehnane ak vás niekto ruší počas toho, keď ste online?
            • Cítite sa nesvoj, stiesnene, ak nemáte možnosť sa pripojiť na internet?
            • Snažíte sa tajiť reálny čas, ktorý strávite pripojený na internet?
            • Stáva sa vám, že uprednostníte čas na internete pred časom stráveným s priateľmi?
            • Myslíte na to, kedy sa budete môcť pripojiť aj počas iných aktivít?
            • Cítite úľavu a pocit šťastia ak sa pripojíte na internet?
            • Má väčšina vašich známych v mene @?

Závislosť od mobilného telefónu sa môže prejaviť ak:

• Mobil nevypínate ani v noci v strachu, že zmeškáte niečo dôležité.
            • Ste v strese a máte pocit, že na vás svet zabudol, ak ste nedostali v poslednej pol hodine esemesku.
            • Evidujete všetky novinky v oblasti mobilných telefónov a šetríte na nové modely.
            • Po príchode na nové miesto ako prvé skontrolujete, či je dostatočný signál.
            • Zvonenie vášho telefónu dokážete rozpoznať aj počas toho najhlučnejšieho rockového koncertu.

Kedy môže byť človek závislý na počítačových hrách?

• Takmer nevychádza zo svojej izby, bytu
            • Nestretáva sa osobne s kamarátmi, spolužiakmi, kolegami
            • Ignoruje rodinu a rodinné povinnosti
            • Nepravidelne sa stravuje a spí