Úlohy výchovného poradcu
Výchovný poradca je pedagogickým zamestnancom školy. Do funkcie ho menuje riaditeľ, ktorému zodpovedá za plnenie úloh. Výchovný poradca plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy a vzdelávania.
Náš výchovný poradca: Mgr. Anna Kolesárová
Oblasť starostlivosti o žiakov s výchovnými a vzdelávacími problémami
- Spolupracovať s triednymi učiteľmi pri zjednocovaní požiadaviek na výchovné pôsobenie v triedach.
- V spolupráci s triednymi učiteľmi zachytiť problémových a zaostávajúcich žiakov. Riešiť ich problémy v spolupráci s triednymi učiteľmi, špeciálnym pedagógom, rodičmi, v prípade potreby aj s CPP.
- V zmysle Akčného plánu predchádzať všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.
- Spolupracovať s triednymi učiteľmi pri monitorovaní zmien v správaní dieťaťa, uskutočniť opatrenia na zamedzenie a eliminovanie šikanovania v škole.
- Spolupracovať so špeciálnym pedagógom a Podporným tímom pri tvorbe agendy individuálne začlenených žiakov.
Oblasť spolupráce s inštitúciami, ktoré pracujú v tejto oblasti
- Riešiť záškoláctvo a zanedbávanie povinnej školskej dochádzky žiakmi ZŠ.
- Odporučiť v spolupráci so špeciálnym pedagógom problémových žiakov na odborné psychologické vyšetrenie.
- Aktívna účasť na poradách organizovaných CPP za účelom získania nových metodických informácií.
- Účasť na odborných seminároch a vzdelávaniach pre výchovných poradcov.
- Zrealizovať besedy v spolupráci so sociálnym pedagógom CPP podľa navrhnutého plánu besied.
- Sprostredkovať prepojenie školy s poradenskými zariadeniami a inými odbornými zariadeniami zaoberajúcimi sa starostlivosťou o deti.
Oblasť prevencie šikanovania
Prevencia šikanovania sa zabezpečuje najmä formou súčasti výchovno-vzdelávacieho procesu vrátane pozitívneho vplyvu osobnosti pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca v rámci každodenného vyučovania, obsahového zamerania a didaktiky predmetov a prierezových tém a taktiež prostredníctvom súťaží, hier, prednášok alebo diskusií organizovaných školou alebo inými relevantnými subjektmi.
Každé dieťa má právo aby bolo šťastné, aby mu bolo v škole dobre a bolo v pohode keď sa vzdeláva, keď je s rodičmi, kamarátmi alebo na internete. Ak sa stane, že dieťaťu niekto ubližuje akýmkoľvek spôsobom, je dobré sa zdôveriť svojim najbližším, kamarátovi, učiteľovi . O pomoc môže dieťa poprosiť i na tomto telefónnom čísle alebo využiť rôzne linky pomoci: ďalšia sekcia telefónne čísla a linky na pomoc.
Konzultačné hodiny výchovného poradcu pre žiakov a rodičov školy:
pondelok: 12.00 – 15.30
utorok – piatok: 14.00 – 15.30