• Kariérový poradca

• Interaktívne programy

• Využitie interaktívnych programov v oblasti profesionálnej orientácie a kariérového poradenstva

Komplexný poradenský systém VÚDPaP

www.komposyt.sk

KomposyT je informačný systém komplexného poradenského systému (KomposyT). Názov vznikol na základe prvých písmen slov – komplexný, poradenský, systém

KomposyT vznikol vďaka Národnému projektu VÚDPaP - Komplexný poradenský systém prevencie a ovplyvňovania sociálno-patologických javov v školskom prostredí, ktorý bol spolufinancovaný Európskym sociálnym fondom. Prevádzkovateľom a garantom KomposyTu je Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie.

Pre koho je KomposyT predovšetkým určený?

KomposyT je pre každého experta zaujímajúceho sa o oblasť výchovného poradenstva a prevencie. Pre rodiča, ktorý má záujem dozvedieť sa viac informácií ako pochopiť svoje dieťa. A pre mladých ľudí, ktorí hľadajú informácie, ktoré by im mohli byť nápomocné pri výbere strednej školy alebo budúceho povolania. V podstate ide najmä o poradenský nástroj, ktorý uľahčuje ľuďom prístup k informáciám. Vnútorná časť KomposyTu je určená pre expertov zamestnaných v oblasti výchovného poradenstva a prevencie (VPaP), umožňuje im administrovať digitálne verzie diagnostických nástrojov a poradenských metodík, používať elektronický kalendár, zdieľať rôzne dokumenty a využívať zoznamy pracovníkov a databázy zariadení aktívnych v oblasti VPaP.

PROFsme ZŠ

www.profsme.sk

Nástroj pre identifikáciu potenciálu orientácie žiakov základných škôl (ZŠ) na odborné vzdelávanie a prípravu (OVP) na stredných odborných školách

Ciele nástroja

• IDENTIFIKOVAŤ včas a správne profesijné zameranie a záujem žiakov na ZŠ.
            • ROZVÍJAŤ schopnosti a zručnosti potrebné pre prax - zamestnanie.
            • ZVÝŠIŤ ZÁUJEM žiakov ZŠ o študijné a učebné odbory v súvislosti s požiadavkami trhu práce.
            • INFORMOVAŤ žiakov, učiteľov, rodičov o povolaniach a možnostiach vzdelávania (napr. duálny systém vzdelávania).
            • POSKYTNÚŤ profesionálny výstup týkajúci sa silných osobnostných stránok žiaka a jeho predpokladov, záujmov vykonávať zvolené povolanie.

Integrovaný systém typových pozícií (istp)

www.istp.sk

ISTP predstavuje zdroj komplexných profesionálnych informácií. Je významným nástrojom pre všetkých účastníkov trhu práce – tak pre odborných poradcov, ako aj pre širokú verejnosť, žiakov, či uchádzačov o zamestnanie.

Duálne vzdelávania

Systém duálneho vzdelávania je výnimočný tým, že vytvára partnerský vzťah medzi zamestnávateľom a žiakom, ktorý je definovaný vo forme učebnej zmluvy, ktorá upravuje práva a povinnosti zmluvných strán vo vzťahu k praktickému vyučovaniu žiaka.

Ďalším dôležitým aspektom systému duálneho vzdelávania je aj vzťah medzi zamestnávateľom a školou  uzatvorený na zmluvnom základe vo forme zmluvy o duálnom vzdelávaní, ktorá upravuje najmä rozsah, podmienky a koordináciu odborného vzdelávania žiaka s učebnou zmluvou, teda koordináciu teoretického a praktického vyučovania žiaka. Za celé praktické vyučovanie zodpovedá zamestnávateľ, ktorý súčasne znáša všetky náklady spojené s jeho realizáciou.

Štátny inštitút odborného vzdelávania v rámci v aktivít zameraných na propagáciu stredného odborného školstva vydal v týchto dňoch informačnú brožúru „ZO ŠKOLY DO ZAMESTNANIA“ určenú pre školy i rodičov.

Materiál ponúka prehľad poskytovaných výhod odborného vzdelania, a to v celej jeho šírke, počnúc benefitmi, ktoré získaním príslušného stupňa odborného vzdelania (od nižšieho, cez úplné až po vyššie), vrátane nadväzujúceho štúdia, ktorými sú nadstavbové štúdium, kvalifikačné pomaturitné štúdium, špecializačné pomaturitné štúdium, ako aj vyššie odborné štúdium.