1.marca sme si na hodinách anglického jazyka pripomenuli tradičný anglický sviatok ,,Pancake day ´´. Tento sviatok slávia Briti vždy len v utorok pred Popolcovou stredou. V tento deň jedia práve palacinky, pretože je to jedlo plné tukov a kalórií, ktoré by si už v pôstnom období nemali dopriať. Aj naši žiaci si pochutnali na čerstvých domácich palacinkách, a tak ako je zvykom v Británii, súťažili vo vyhadzovaní a zdobení palaciniek. V závere spoločne utvorili recept na túto dobrotu v anglickom jazyku.
Novinky
Palacinkový deň
Kráľ spoločenských hier
Stolové spoločenské hry sú obľúbené na celom svete. Vďaka nim sa hráči nielen zabavia, ale môžu sa aj mnohému naučiť. Význam spoločenských hier je v živote dieťaťa veľmi dôležitý. O to viac, keď počítače, mobily, herné konzoly či tablety nerozvíjajú dostatočne sociálne či verbálne schopnosti. Hrou sa dieťa učí komunikovať, buduje si svoje sebavedomie, cibrí svoju pozornosť, zlepšuje svoje manuálne zručnosti, jemnú motoriku a predovšetkým učia deti trpezlivosti a vyrovnávať sa s prehrou. Všetky tieto benefity sa snažíme aplikovať do nášho školského klubu a tak vznikla aktivita ,,Kráľ spoločenských hier.”
Deti v tento deň prišli do 2. oddelenia ŠKD so svojou obľúbenou spoločenskou hrou, ktorú nám predstavili. Hry boli naozaj krásne, lákavé a zaujímavé. Niekoré hry zaujali viac, niektoré menej, no na svoje si prišiel každý. Hry sme ukončili pochvalným listom za aktívnu účasť na hrách.
Spoznaj v sebe kúsok vedca
V piatok bol na ZŠ Bernolákova veľký a veru nevšedný deň. Navštívili nás totiž vedci všetkých čias, osobnosti storočia a držitelia Nobelovej ceny p. A.Einstein a M. Curie-Skłodowska.
Počas aktivity "Spoznaj v sebe kúsok vedca" sme previedli našich žiakov zaujímavými pokusmi z fyziky – bublinový had, tancujúce hrozienka pokusy na zotrvačnosť, magnetizácia látok, chémie - vyrobili také množstvo peny, ktoré by stačilo aj pre slona, predviedli horiace ruky, ktoré nepália, písali tajným písmom, objavili ducha vo fľaši i premenili vodu na víno. Oblasť robotiky bola pre nich zvlášť zaujímavá. Dozvedeli sa , že na našej škole sa využíva STEAM vzdelávanie, ktoré je založené v spojení oblastí vedy, programovania, inžinierstva, matematiky a cudzích jazykov a to napr. aj v projektoch ( riadená križovatka, inteligentný skleník, ochrana budov pred ohňom a radiáciou....). Naši hostia boli milo prekvapení nadšením našich žiakov pri odhaľovaní tajomstiev vedy, zvedavosťou detí a ich rozumnými odpoveďami na položené otázky. Netajili svoj úžas nad našimi moderne vybavenými učebňami, zostali ohromení v akých podmienkach a s akými pomôckami môžu dnes žiaci pracovať.
Mnohí naši žiaci si za svoju prácu hrdo odnášali aj cenu A.Einsteina a cenu M.Curie , aj preto sa tento deň stane pre nich nezabudnuteľným. Veríme, že mnohí odchádzali z tohto stretnutia povzbudení k činorodosti a úsiliu učiť sa a bádať. Určite sa všetko dá dosiahnuť ľahšie, ak sa skĺbi : usilovný žiak – tvorivý učiteľ – kvalitné podmienky. A toto všetko tu u nás samozrejme nájdete.
Malá oslava materinského jazyka
Deň materinského jazyka sa dá osláviť všelijako , no „on“ – ten náš materinský jazyk sa asi najviac poteší preukázanými vedomosťami o ňom. A tak sme namiesto torty pripravili malú školskú olympiádu, kde súťažili tí najlepší slovenčinári jednotlivých ročníkov 5.-8. Rozhodovali samozrejme vedomosti, ale aj pohotovosť a čas. Žiaci boli veľmi vyrovnaní a naozaj v mnohých prípadoch rozhodla rýchlosť vypracovania zadaných úloh. Oslava materinského jazyka by však nemala trvať len jeden deň. Každý deň, keď hovoríme spisovne , pestro a ešte aj múdro, je preň slávnostný.
A tu sú teda výsledky:
5.roč. 1.m. – M. Romanová z V.B a s rovnakým počtom bodov len o 4 minúty neskôr E. Nadzamová z V.C
6.roč. 1.m. – L. Kukurucová zo VI.B
7.roč. 1.m. – L. Peštová zo VII.B a s rovnakým počtom bodov len o 1 minútu neskôr R.Bížová a N. Adamčíková zo VII.C
8.roč. 1.m. – M. Štefanovová z VIII.B
ÚSPECH NAŠICH ŽIAKOV V GEOGRAFICKEJ OLYMPIÁDE
Geografická olympiáda má na Slovensku dlhú tradíciu, o čom svedčí aj jej jubilejný už 50. ročník. Okresného kola sa zúčastnilo aj osem žiakov našej školy. Súťažili online formou, ich úlohou bolo v časovom limite 90 minút vypracovať otázky monotematickej a praktickej časti testu. Všetci naši súťažiaci sa stali úspešnými riešiteľmi, čo svedčí o ich zodpovednej príprave.
Úspešní riešitelia :
kategória G ( 5.ročník) Miriam Romanová 5.B a Aleš Chytra 5.A
kategória F (6.-7. ročník) Dávid Tomko 7.A, Kristián Žiga 7.A a Filip Zubaj 7.D
kategória E ( 8.-9. ročník) Eva Plančárová 8.A, Tamara Homoľová 8.C a Noemi Nagyová 9.B
Krásne 1. miesto v kat. G – získala Miriam Romanová / 5.B/ - v tejto kategórii bez postupu na krajské kolo a 3. miesto v kat. E – získala Noemi Nagyová /9.B/ -s postupom na krajské kolo.
Všetkým súťažiacim gratulujeme a Noemi držíme palce pri ďalšej reprezentácii našej školy na krajskom kole GO 22.4.2022.
Malí konštruktéri
Detskej kreativite a fantázii sa medze nekladú. Svedčia o tom aj aktivity prevádzané v školskom klube detí. Tieto aktivity deti zmysluplne zabavia, rozvíjajú ich logické a konštrukčné myslenie, tvorivosť. Zároveň podporujú spoluprácu a komunikatívnosť. Takto sme tvorili v 9. oddelení ŠKD
Fair play
Ak ste skutočným fanúšikom športu, určite ste už počuli o závažnosti fair play. Vo všeobecnosti je fair play komplikovaný pojem, ktorý zahŕňa a stelesňuje množstvo kľúčových hodnôt, ktoré sú uplatniteľné nielen v športe, ale aj v každodennom živote. Spravodlivá súťaž, priateľstvo, tímový duch, rovnosť, šport bez dopingu, rešpektovanie písaných a nepísaných pravidiel, akými sú integrita, solidarita, tolerancia, starostlivosť, dokonalosť a radosť, to všetko sú stavebné kamene fair play. Všetky tieto faktory sa dajú ľahko aplikovať v každodennom živote.
V rámci programu OCEP sme sa snažili našim žiakom priblížiť význam pojmu „fair play“. Fair play znamená omnoho viac než len rešpektovanie pravidiel. Olympijskou výchovou vedieme deti k tomu, aby zásady fair play využívali nielen v športe, ale aj
v každodennom živote.
SÚBOJ O NAJMÚDREJŠIEHO MEDZI NAJBYSTREJŠÍMI
Druháci, tretiaci a štvrtáci sa zapojili do súťaže Všetkovedko. Žiaci riešili úlohy z mnohých oblastí, s ktorými sa doteraz stretli – prírodoveda, vlastiveda, slovenský jazyk a literatúra, matematika, anglický jazyk, hudobná výchova, výtvarná výchova, informatická výchova, dopravná výchova. Deti si otestovali aj svoje čitateľské zručnosti.
Ak sa súťažiaci zaradil vo svojej kategórii medzi 30 % najúspešnejších riešiteľov, získal titul a diplom VŠETKOVEDKO a peknú cenu. Ostatní získavajú titul a diplom VŠETKOVEDKOVHO UČŇA a malú spomienku na súťaž. Víťazom blahoželáme!
2.ročník:
1.miesto Kristína Gadušová 2.C (všetkovedko školy)
2. miesto Bruno Bartoš, 2.A
3. miesto Nikolas Diľ, 2.C
Adam Mráz, 2.B
3.ročník:
1.miesto Nina Počekajlová, 3.A
2.miesto Ella Veliká, 3.A
Peter Magura, 3.B
Lukáš Karabin, 3.C
3.miesto Martin Smolej, 3.B
Školská knižnica
Školská knižnica je centrum vzdelávania a zábavy. Poskytuje nielen možnosti čítania, práce s encyklopédiami a odbornou literatúrou, ale aj aktivity, ktorými si vyplníte voľný čas.
Pre milovníkov kníh ponúka možnosť požičať si knihu domov, alebo stráviť príjemné chvíle čítaním si v knižnici. K dispozícii sú nielen klasiky, ale aj množstvo noviniek pre starších i mladších čitateľov.
Ak chcete zmysluplne stráviť čas čakania na popoludňajšie aktivity, môžete prísť do školskej knižnice a napísať si úlohy, pripraviť si materiály na projekty na jednotlivé predmety, môžete sa zabaviť stolovými hrami, alebo iba tak si oddýchnuť.
Knižnica však ponúka aj priestor na predpoludňajšie aktivity v rámci vyučovacích hodín a popoludňajšie aktivity pre ŠKD.
Marec je mesiacom knihy, príďte aj vy zmysluplne stráviť svoj voľný čas
Testovanie 9- 2022
Oznamujeme Vám, že celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka ZŠ pod názvom Testovanie 9- 2022 sa uskutoční 6. apríla 2022 ( streda)
na všetkých základných školách Slovenskej republiky z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra.
V zmysle školského zákona v platnom znení, § 155, ods. 5 a 8 sa na externom testovaní zúčastňujú žiaci 9. ročníka ZŠ a žiaci 4. ročníka gymnázií s osemročným vzdelávacím programom, vrátane žiakov so ŠVVP, okrem žiakov vzdelávaných podľa vzdelávacích programov pre žiakov s mentálnym postihnutím.
Cieľom testovania je získať obraz o výkonoch žiakov na výstupe z 2. stupňa ZŠ, porovnať ich výkony v testoch a poskytnúť školám spätnú väzbu a komplexnejší obraz o testovaných predmetoch, ktorý môže pomôcť pri skvalitňovaní vzdelávania. Výsledok žiaka 9. ročníka slúži zároveň ako podklad pre prijímacie skúšky na stredné školy. Testovanie 9 slúži aj ako vstupné testovanie pre meranie pridanej hodnoty vo vzdelávaní na stredných školách.
Informácie o Testovaní 9-2022 sú zverejnené na: https://www.nucem.sk/sk/merania/narodne-merania/testovanie-9
Konečne hráme
Naši štvrtáci si po dlhšej prestávke opäť súťažne zahrali v Gelnici. Tento raz proti Slávia Prešov a Slovan Gelnica s jednou výhrou jednou prehrou. Chlapci len tak ďalej. Gratulujeme.
Ako trávime prázdniny
V tomto týždni prebiehali v Prešovskom a Košickom kraji jarné prázdniny. Aj žiaci našej školy si oddýchli od školských povinností a načerpali novú energiu na rôznych miestach Slovenska. Deti sa týmto chvíľam tešili a rodičia iste vymýšľali program pre svoje ratolesti.
Už v pondelok 28.2. 2022 sa opäť spoločne stretneme v škole
Karneval
„Čo je tu dnes veľký bál? A či dáky karneval? Sprievod masiek krúži v kruhu, jedna maska strieda druhú.“
Fašiangy sú obdobím radosti a zábavy. Aj v našej 2.B triede sa ozývala hudba a šťastný smiech detí. Konečne nastal deň dlho očakávaného karnevalu. Miestami sme mali pocit, že sme sa ocitli v rozprávkovom svete, kde prišiel spiderman aj Harry Potter, princezná, či myška aj striga milá. To sa však len naša trieda, na karneval pripravila. Deti prezlečené do originálnych masiek tancovali, súťažili a do sýtosti hodovali na dobrotkách. A keď sme už nevládali, prišlo ďalšie a ďalšie prekvapenie. Nielen tanec, smiech, ale aj kopec hier vyčarilo úsmev na detských tvárach. Boli masky, veľký bál, bol to super karneval!
Čítame, tvoríme, ilustrujeme
✂️ Naši prváci sú v škole už šesť mesiacov. Žiaci 1.A sa s písmenkami už skamarátili, začínajú spoznávať rozprávky, napínavé i poučné príbehy. Knihy už tým najmladším deťom umožňujú objavovanie sveta a rozvíjanie fantázie. Spoločne na vyučovacích hodinách vytvorili niekoľko svojich vlastných prvých knižočiek a krásnych ilustrácií . Pri tejto kreatívnej činnosti zažili mnoho zábavy a vzájomného obohatenia. 🖌
Vyučovacie hodiny ožili rozprávkami
Žiaci sa na hodinách anglického jazyka zmenili na rozprávkové bytosti a učivo si precvičovali pomocou rozprávok , čakala ich kopa čarovných úloh - role play, zoraďovanie obrázkov na základe vypočutého textu, opis obrázkov, precvičili si slovnú zásobu a v neposlednom rade si vytvorili nádherné leporelo.
Expert geniality show
Do celoslovenskej vedomostnej súťaže sa zapojilo 45 žiakov z 5. - 9. ročníka. Zaujímavosťou súťaže je kombinovanie zadaní, ktoré spája vedomosti z rôznych oblastí školského učiva – spoločnosť, umenie, kultúra, šport, príroda...S úlohami vybraných tém sa úspešne popasovali všetci žiaci a boli ocenení účastníckými diplomami. Medzi najúspešnejších TOP Expertov patria: Matúš Matis (Ako funguje svet, Päť jazykov kultúry), Samuel Krajňák ( Päť jazykov kultúry), Matej Kopko ( Ako funguje svet, Päť jazykov kultúry), Samuel Mráz (Ako funguje svet, Päť jazykov kultúry), Tobiáš Harvilko (Ako funguje svet), Ema Pľutová (Do you speak English?), Daniel Janoško (Góly, body, sekundy, Od Dunaja k Tatrám). Všetkým súťažiacim srdečne blahoželáme!
Malí výskumníci
Lepšie raz vidieť , ako stokrát počuť. To si povedali druháci na hodine prvouky. Žiaci sa na vyučovacích hodinách najskôr naučili dôležité informácie o rozpustných a nerozpustných látkach. Prakticky si vyskúšali, ktoré látky sa vo vode rozpúšťajú a ktoré nie. Hodina sa im veľmi páčila.
Jarné prázdniny
21. 2. 2022 - 25. 2. 2022
V pondelok 28.2. 2022 sa opäť spoločne stretneme v škole
Medvedík na cestách
Účelom cestovania je spoznávanie.V projekte s názvom “Travelling Teddy Bear” je cieľom spoznávanie krajín,kultúr,pamiatok,jedla a tradícií.
Plyšový medvedík cestuje zo svojej rodnej krajiny Estónska . Jeho cestovanie sledujú aj naši žiaci 3.ročníka a spolu s ním spoznávajú krajiny ako Portugalsko,Estónsko,Rumunsko,Turecko a Holandsko. Navštívil aj našu školu a my sme ho privítali.
Ohňostroj tvorivosti zažili malí i veľkí
Každý deň v živote človeka je popretkávaný udalosťami, ktoré so sebou prinášajú radosti, smiech, starosti, či nezabudnuteľné zážitky. Takýto deň prežili aj žiaci 3.C triedy spolu s lektorkami EDUdrama Bratislava. Vybrali sa s nimi na cestu do stredoveku odkiaľ pochádza krásny príbeh o priateľstve dvoch zbojníckych detí Ronji a Brika. Žiaci príbeh nielen čítali, ale aj priamo vytvárali pomocou živých obrazov, hier, vyjadrovaním svojich pocitov, postojov a nálad. Život kamarátskej dvojice ich natoľko zaujal, že určite radi siahnu po knihe – Ronja zbojníkova dcéra.
A nielen žiaci 3.C, ale aj učitelia SJL a ANJ si v rámci svojich predmetových komisií vyskúšali s týmito úžasnými lektorkami na vlastnej koži jednoduché návody dramatických cvičení a hier ako napr. slovný duel, sochy, živé fotografie, zvukové variácie, storytelling, horúce kreslo....a i., ktorými si vytvorili tvorivé prostredie a dobrú náladu. Chvíľočku sme sa stali tretiakmi a všetci sme si tento čas naplno užili . A presvedčili sme sa , že akékoľvek poznatky zažité viacerými zmyslami a prefiltrované vlastnou skúsenosťou a konaním sa ľahšie uložia do dlhodobej pamäti.