Sme veľmi radi, že v dnešnej pretechnizovanej dobe deti siahajú po knihe. Svojimi vedomosťami dokázali, že im kniha nie je cudzia. Preniesť sa do rozprávkovej ríše a vcítiť sa do rozprávkových postáv – to sa podarilo deťom zo ŠK 30. – 31. 3. 2017 na akcii ,,Z rozprávky do rozprávky“. Mali možnosť zdramatizovať jednu z najznámejších rozprávok, priradiť hlavné postavy k jednotlivým rozprávkam, poskladať text z úryvku a vo vedomostnom kvíze určiť správnu odpoveď – všetko zvládli hravo a s ľahkosťou. Čo si priať na záver. Nech naše deti kniha sprevádza po celý život, aby v nej našli radosť a potešenie.
Novinky
Z rozprávky do rozprávky
Ruské slovo
V našej škole sa ako druhý cudzí jazyk vyučuje aj ruský jazyk. Milovníci ruského jazyka a ruskej literatúry sa každoročne stretávajú na súťaži v recitácii ruskej poézie a prózy a interpretácii ruskej piesne Ruské slovo, ktorá je určená pre žiakov základných a stredných škôl. V tomto školskom roku sa konal už 11. ročník. Medzi súťažiacimi bola aj naša ôsmačka Alexandra Jevčáková, ktorá sa predstavila piesňou „Последний звонок“ a svojim prednesom si vyspievala 3. miesto v tejto u študentov veľmi obľúbenej súťaže, ktorú vyhlasuje Ministerstvo školstva SR v spolupráci s CVČ Domino a Zväzom Rusov v Košiciach.
Cieľom súťaže je prehĺbiť záujem žiakov o ruský jazyk a ruskú kultúru, rozvíjať estetické cítenie, komunikačné a interpretačné zručnosti žiakov, podnecovať tvorivosť žiakov, propagovať hodnotnú ruskú literatúru. Dňa 31. marca 2017 sa v Košiciach uskutočnilo celoslovenské finále tejto súťaže, na ktorom sa zúčastnilo 140 mladých hercov, spevákov, tanečníkov a recitátorov z celého Slovenska a taktiež z ukrajinského mesta Užhorod. Téma tohto ročníka súťaže bola „Školské roky sú nádherné“ („Школьные годы чудесные“). Kritériami, ktoré porota brala do úvahy bolo primeranosť a umelecko – estetická hodnota vybranej ukážky, pochopenie a úroveň jej umeleckej interpretácie a kvalita jazykovej interpretácie.
Alexandre blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej školy.
Hviezdoslavov Kubín – okresné kolo
Marec – mesiac kníh nemohol byť zavŕšený príznačnejšie, ako prehliadkou tých najlepších recitátorov z nášho okresu. Dňa 30. 3. 2017 (štvrtok) sa v HZOS vo Vranove nad Topľou konal už v poradí 63. ročník súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy. Súťaže Hviezdoslavov Kubín sa ako každoročne zúčastnili aj žiaci našej školy, ktorí podali naozaj výborné výkony a aj napriek silnej konkurencii získali stupne víťazov.
I. stupeň – Roman Machek (3. A) – 2. miesto (poézia)
Mariana Štefanovová (3. A) – 3. miesto (próza)
II. stupeň – Norbert Jakubek (7. A) – 2. miesto (próza)
Veronika Ihnátová (6. B) – čestné uznanie (próza)
Víťazom srdečne blahoželáme za príkladnú reprezentáciu školy a ďakujeme nielen všetkým zúčastneným, ale aj pani učiteľkám, ktoré žiakov pripravovali.
Marec – mesiac knihy
Marec je mesiacom, kedy sa zvýšená pozornosť venuje knihe a čítaniu. Deti ale i dospelí častejšie siahajú po knihe a vnárajú sa do sveta fantázie. Marec bol za mesiac knihy vyhlásený v bývalom Československu roku 1955, čím bola vzdaná pocta zberateľovi a šíriteľovi kníh Matejovi Hrebendovi (10. 3. 1796 – 16. 3. 1880). Od tých čias sa v tento prvý jarný týždeň stretávajú milovníci kníh na mnohých akciách. A nezaostáva ani naša škola, ktorá pripravuje mnoho podujatí zameraných na čítavosť.
A aby sme deti ešte viac zaujali, pripravujeme pre ne v školskej knižnici pravidelné dramatizované čítania (a nielen v marci) – Medovníkový domček, Hrnček var, O duchovi hory, ktorý plakal od šťastia ... Deti nielen spoznajú neraz už zabudnuté rozprávky, ale zabavia sa i pri aktivitách, ktoré sú spojené s čítaným textom.
Neoddeliteľnou súčasťou knižničných aktivít sa stal i zápis prvákov do knižnice. V tomto šk. r. bolo do školskej knižnice zapísaných 59 detí 1. A, 1. B a 1. C triedy.
Dúfame, že kniha sa stane ich priateľom nielen na mesiac marec, ale stane sa ich sprievodcom na celý život.
Spracovala: PaedDr. B. Diliková
Finančná akadémia s Kozmixom
Nezisková organizácia Edulab v Bratislave a Pedagogická fakulta v Prešove pripravila pre žiakov, učiteľov a rodičov projekt Moja prvá škola. Spracovali vzdelávací portál KOZMIX, ktorý predstavuje zábavnú formu vzdelávania. Je zároveň vhodným doplnkom i domáceho učenia pre aktívnych a zvedavých žiakov. Aj my žiaci 2. A sme sa aktívne zapojili. Druhou časťou projektu bola MALÁ FINANČNÁ AKADÉMIA.
Tento jedinečný projekt je ukážkou projektového vyučovania a blíži sa k svetovému trendu tematického vyučovania zameraného na praktické zručnosti. Pomocou kreatívnej hry sa žiaci na chvíľu stali bankármi, novinármi a architektmi vlastného mesta, pričom si mohli rozvíjať vedomosti, kreativitu a naučené zručnosti v oblasti finančnej gramotnosti. Všetci sme totiž zistili, že správne hospodárenie s peniazmi je dôležité. Na projekte sme pracovali celý mesiac marec. Držíme im palce pri záverečnom udeľovaní certifikátov!
Deň divadla
Žiaci štvrtého ročníka mali v tento deň, ktorý je Dňom divadla / 27.3./, prvú vyučovaciu hodinu trošku inú. Dievčatá a chlapci V. A triedy si pre nich pripravili divadielko známej rozprávky Sestričky – kozičky. Samozrejme nechýbal vlk ani ujo kováč a napriek tomu, že to s kozičkami najprv nevyzeralo najlepšie, tak ako to v rozprávkach chodí, všetko sa nakoniec dobre skončilo a sestričky – kozičky si žijú šťastne možno až dodnes.
Potom si mohli vyskúšať naši štvrtáci zahrať sa na chvíľu na hercov a skúsiť zahrať princeznú, ktorá sa ráno zobudila a zbadala, že má dlhý nos, alebo vlka, ktorý stretol v lese Červenú čiapočku, taktiež ježibabu, ktorá kričí na Marienku, aby lepšie a rýchlejšie poupratovala a pod. Menili hlasy, vraštili čelá, krivili ústa, dupali nohami i rozhadzovali rukami.......Slovami , mimikou a gestikuláciou sa snažili čo najviac zahrať svoju rolu a hoci boli zo začiatku nesmelí, nakoniec sa to mnohým aj veľmi dobre podarilo. Zabavili sme sa, niečo nové vyskúšali a zistili, že byť hercom , hrať na javisku pred publikom nie je veru také ľahké.
Celoslovenský strieborný úspech ...
24. 3. 2017 sa uskutočnilo v Šali 24. celoštátne kolo súťaže v prednese slovenských povestí Šaliansky Maťko. Bolo to nádherné stretnutie detí, mladých recitátorov, ktorí radi rozprávajú príbehy, stretnutie rodičov, ktorí sú hrdí na svoje deti a podporujú ich, ale aj pedagógov, ktorí si hľadajú takéto mladé talenty, odovzdávajú im svoje skúsenosti a tešia sa z ich úspechov. Pre niektorých to nebol len taký obyčajný deň, bol to deň súťaženia, trémy a očakávania. Veď komu sa podarí vôbec postúpiť až do toho najvyššieho – celoslovenského kola. Norbertovi Jakubekovi sa to podarilo a nie len to, on svojím prejavom, prednesom presvedčil porotu o svojom talente, ktorý rozvíja už pár rôčkov a umiestnil sa na nádhernom striebornom - 2. mieste.
Reprezentoval náš kraj, naše mesto, našu školu, svoju pani učiteľku a predovšetkým seba. Tento úspech je odmenou za obrovské úsilie i za čas, ktorý príprave venoval. Krôčik po krôčiku od okresného kola cez krajské kolo v silnej konkurencii sa dostal až na to celoslovenské a ... nesklamal. Pre Norka to bol šťastný deň a určite mu dodal nové sily do ďalších recitačných aktivít a tiež presvedčenie, že to, čo robí, robí veľmi dobre.
Na vyhodnotení sa zúčastnil aj bývalý prezident Ivan Gašparovič, ktorý Norkovi okrem gratulácie daroval aj odznak prezidenta, ktorý si priamo odopol zo svojho saka /dostal ho len on, možno to bol prejav sympatie/. Na takéto zážitky sa nezabúda.
Bola to kultúrno-spoločenská udalosť na vysokej úrovni, stretnutie s veľmi milými a zanietenými ľuďmi - matičiarmi, bez ktorých by sa takáto akcia nikdy neuskutočnila, ľuďmi, ktorí vynikajúco zorganizovali toto podujatie na celoštátnej úrovni a pripravili pre všetkých bohatý program a tým veľmi príjemný deň.
Norbertovi patrí srdečné blahoželanie a obrovské ďakujeme.
Hovoriace knihy
Žiaci 1.- 4. ročníka ZŠ Bernolákova ul. sa môžu pochváliť, že pri výučbe anglického jazyka používajú takzvané hovoriace knihy. Sú to učebnice, ktoré sa vďaka interaktívnemu peru premenia na modernú didaktickú pomôcku, vďaka ktorej si žiaci okrem čítania textov v anglickom jazyku môžu jednotlivé texty prehrávať a počúvaním rýchlejšie získavajú správnu výslovnosť. Tieto učebnice boli zakúpené vďaka dobrej spolupráci školy a rodičovského združenia z príspevku ZRPŠ pri ZŠ Bernolákova. Ďakujeme.
o
JARNÝ ZBER PAPIERA
Už tradične sa v dňoch 3. – 7. 4. 2017 uskutoční jarný zber papiera.
Recyklačný cyklus je ekologicky a ekonomicky výhodný. Šetrí energiu a znižuje ekologickú záťaž prostredia. Zberový papier je významnou surovinou napríklad pri výrobe hygienických, baliacich a obalových papierov. Vieme, že tona nazbieraného a spracovaného papierového odpadu zachráni 2,5 m3 drevnej hmoty. Prispejme aj my k záchrane našich lesov!
Kedy? Ráno od 7:15 do 7:55 hod. Poobede od 13:45 do 14:30 hod.
Kde? Zadný vchod od jedálne (dielňa školníkov)
Čo? Novinový papier, časopisy (pevne previazané, nie v igelitových taškách) .
Kartón sa nezbiera!
Naším cieľom je predovšetkým ochrana životného prostredia a vzbudenie záujmu u detí a mládeže o separáciu.
Tešíme sa na Vás!
Biblická olympiáda a Biblická súťaž 2017
Dňa 22.3.2017 sa žiaci našej školy pod vedením Mgr. Anny Labanovej zúčastnili okresného kola Biblickej olympiády a Biblickej súťaže z predmetu Náboženská výchova – gréckokatolícka v ZŠ Továrne. Súťažilo sa v štyroch kategóriách. Žiaci Barbora Mekelová (9.A), Veronika Ihnátová (6.B) a Michal David (6.A), ktorí súťažili v kategórii žiakov ZŠ 5.-9.ročníka sa umiestnili na 1.mieste a tým postúpili do archieparchiálneho (krajského) kola Biblickej olympiády. Žiaci Natália Hobľaková (4.A), Martin Joel Mekel (4.B) a Pavol Emanuel Laban (3.C) súťažili v kategórii 3.-4. ročníka ZŠ kde získali 2.miesto. Jakub Harvilko (2.B), Tobiáš Harvilko (1.B) a Sára Labanová (1.B) získali v kategórii 1.-2. ročník ZŠ krásne 2.miesto. Všetkým žiakom našej školy k reprezentačným úspechom gratulujeme.
Školské kolo Hviezdoslavovho Kubína
22. marca sa stretli najlepší recitátori jednotlivých tried II. stupňa, aby svojimi umeleckými výkonmi vzdali hold jednému z našich najväčších básnikov, P .O. Hviezdoslavovi, a zároveň oslávili Svetový deň poézie, ktorý v roku 1999 vyhlásila na 21. marca medzinárodná organizácia UNESCO. Všetci súťažiaci dokázali, že je im umelecká reč blízka a svojou recitáciou urobili tento slnečný jarný deň ešte krajším a príjemnejším. Porotu, ktorá bola zložená z vyučujúcich slovenského jazyka, najviac zaujali a prvenstvo získali títo žiaci:
Kategória II (5. a 6. ročník) – poézia Benedikt Fedor VI.A
próza Veronika Ihnátová VI.B
Kategória III (7. – 9. ročník) – poézia Timotej Breznický VIII.A
próza Norbert Jakubek VII.A
Všetci štyria víťazi budú reprezentovať našu školu 30. marca v okresnom kole tejto súťaže. Blahoželáme a držíme palce!
Svetový deň vody tradično - netradične
Aj tento rok sme oslávili Deň vody už pre nás tradičným spôsobom, a to návštevou čističky odpadových vôd. Žiaci 7. ročníka si v tento deň zatraktívnili vyučovanie – učenia sa mimo vyučovacej hodiny. Na čističke nás privítala pani Ing. Dobranská, ktorá nás svojim pútavým rozprávaním ihneď uviedla do deja samotného procesu čistenia odpadových vôd. Po dostatočných informáciách nasledovala prehliadka a samotné čistenie odpadovej vody vo fázach: mechanickej, chemickej. Konečná fáza je filtrácia a vypustenie takto prečistenej vody do rieky Topľa. Počasie nám prialo a už len odkaz mladším spolužiakom: “Máte sa na čo tešiť.“
Voda je pre nás tak samozrejmá, každodenná a bežná, že jej prítomnosť zväčša vôbec nevnímame, a jej jedinečnosť a nenahraditeľnosť si často vôbec neuvedomujeme. Žiaci prvého stupňa tento deň trávili zážitkovo. Zahrali sa na starostlivých zástupcov rodiny, ktorým leži na srdci to čo doma pijeme, akú vodu užívame. Za pomoci žiačok 8. B skúšali a bádali všetko o vode. Testovacími prúžkami analyzovali kvalitu vody z domáceho vodovodu, či studne. A aký odkaz si z dnešného dňa odnášame? Voda = Život. Je tu, aby sme prežili, je tu pre nás a je tu sama pre seba. Je nezničiteľná, a pritom zraniteľná. Foto tu:
Prváci čitateľmi Hornozemplínskej knižnice
Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou. Kniha, najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých. K milým podujatiam v tomto mesiaci patrí každoročný zápis prvákov do Hornozemlínskej knižnice v našom meste. Aby vedeli, kde si môžu v našom meste požičať knihy rôznych žánrov – spoznali priestory knižnice. Po krátkom divadelnom predstavení sa deti oboznámili s pravidlami požičiavania kníh. Po slávnostnom sľube s radosťou prevzali čitateľské preukazy. Tešia sa, keď si sami prečítajú rozprávku, povesť, či básničku.
Deň ľudovej rozprávky
16. marec 2017 sa v Hornozemplínskej knižnici niesol v znamení Dňa ľudovej rozprávky. Žiaci III.B a IV. A sa pri tejto príležitosti zúčastnili besedy so spisovateľkou Katarínou Mikolášovou. Zaplavili ju množstvom zvedavých otázok, prostredníctvom ktorých sa dozvedeli, že pri písaní ju inšpirovali aj ľudové tradície a príroda, aj ako prišli na svet príbehy pre deti ako sú Veselé básničky pre múdre detičky alebo knižka pre prváka Miška, Odvážny Brusko či Bojnickí búbeli. Zaujímavou a poučnou bodkou za týmto podujatím bolo zastavenie v informatickom oddelení Hornozemplínskej knižnice, kde sme mohli vidieť ako pracuje 3D tlačiareň, o ktorej sme zatiaľ len počuli.
Hra, ako interaktívny príbeh
Dňa 15. 3. 2017 sa žiaci 8. ročníka stretli v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou s mladým nadšencom pre spoločenské hry Pavlom Kušnírom.Vo svoje prednáške ponúkol žiakom nový pohľad na spoločenské hry. Veď myšlienka hry vo vzdelávaní a pri osvojovaní si informácií nie je nový. Priblížil im históriu a vývoj spoločenských hier, poukázal na fakt, že hra dnes je akýmsi príbehom, ktorý si dotvárajú hráči a ktorá žije životom, aký jej hráči vdýchnu.Toto stretnutie však nezostalo iba v rovine teoretizovania. Veď najlepšie sa učí, ak žiaci môžu využiť čo najviac zmyslov pri získavaní informácií. A tak sa k slovu dostali samotné spoločenské hry. Aby bol zážitok so stretnutia s knižnicou ešte silnejší, žiaci sa presunuli na oddelenie informatiky, kde im bola predstavená 3D tlačiareň a roboty. Ďakujeme pracovníkom knižnice za to, že deťom ponúknu aktivity, ktoré sú pre ne veľmi pútavé, poučné a blízke ich záujmom
Čitateľský oriešok
Žiaci 2. A, 4. A a 4. C našej školy sa zapojili do celoslovenskej výtvarno-literárnej súťaže: Čitateľský oriešok s Adelou Banašovou. Ich úlohou bolo prelúskať sa dvoma príbehmi a odpovedať na jednoduché aj zložitejšie otázky. Ďalšou časťou súťaže bolo vymyslieť spoločné dobrodružstvo pre postavy z oboch príbehov a výtvarne ho stvárniť. Z pomedzi 8500 výtvarných prác žiakov druhých ročníkov vybrali 333 obrázkov, z toho niekoľko výkresov nakreslili žiaci našej školy: POZOR!!!! Milí učitelia, rodičia, starí rodičia, žiaci, tety a strýkovia, ale aj susedia, kamaráti a všetci známi!!!! Odteraz až do 31. marca 2017 môžete hlasovať za naše kresby v rámci celoslovenskej súťaže Čitateľský oriešok a podporiť tak talent našich žiakov a zviditeľniť našu školu. Stačí kliknúť na dole uvedené odkazy, vybrať prácu a dať svoj hlas. Link tu:
https://www.facebook.com/pg/RaabeSlovensko/photos/?tab=album&album_id=1263283190376215
Jazykový kvet
Dňa 1. 3. 2017 sa uskutočnilo krajské semifinále jazykovo-umeleckej súťaže v prednese poézie a prózy v cudzích jazykoch Jazykový kvet. Aj žiaci našej školy prišli pokúšať šťastie o postup do krajského finále: Juraj Kolesár /8.A – prednes poézie J.W.Goethe: Rybár, v nemeckom jazyku. Nina Kolcunová /7.A – prednes vlastnej prózy O dvoch bratoch, v anglickom jazyku. Kristína Štefanovová , Norbert Jakubek /7.A – dráma Šťastný deň, v ruskom jazyku. Odborná porota im vyslovila pozitívne hodnotenie. Vyzdvihla kultivovaný jazykový prejav, umelecké zvládnutie textu i využitie tvorivých schopností. Súťažiaci v nemeckom a ruskom jazyku postúpili do krajského finále. Všetkým blahoželáme a budeme im držať palce v krajskom finále 7. 4. 2017.
Palacinkový deň
28. 2. 2017 sme si projektovým vyučovaním na hodine anglického jazyka pripomenuli tradičný sviatok Anglicka ,,Pancake day´´ . Deti sa v priebehu školského roka oboznamujú so zvykmi a tradíciami krajiny, ktorej jazyk sa učia ako cudzí. Napríklad Halloween, Christmas, Valentine, Pancake day, Easter. Pancake day znamená v preklade palacinkový deň. Tento deň slávia Briti vždy len v utorok, može to byť v mesiaci február, alebo marec. Závisí to od dátumu Veľkej noci. Je to deň, kedy nastáva obdobie pôstu pred Veľkou nocou. Ani historici nevedia povedať, prečo sa v tento deň jedia práve palacinky, ale domnievajú sa, že je to jedlo plné tukov a kalórií, ktoré si už v pôstnom období nemôžu dopriať. Ani na našej škole nechýbali čerstvé domáce palacinky, na ktorých si mohli pochutnať všetci, rôzne palacinkové súťaže a samozrejme deti mali možnosť vidieť aj originálnu prípravu anglických palaciniek. Naučili sa, aké ingrediencie potrebujeme, takže mamičky môžu využiť kuchárske schopnosti svojich detí. Škoda len, že na ďalší Palacinkový deň budeme znovu čakať celý rok.
Keď si vymýšľam...
Detskej fantázii sa medze nekladú – to sa potvrdilo aj v piatok – 24. februára popoludní. Deti zo ŠK sa zahrali na ,,vymýšľajkov“. Vymysleli a napísali krásne príbehy, ktoré odprezentovali pred publikom ostatných detí. Všetkých zaujali nielen krásne príbehy, ale aj pekné vystúpenie známej dvojice Cuky a Luky v podaní Hanky a Danky. Všetci tvorcovia príbehov boli ocenení diplomom a sladkosťou. Prajeme našim deťom, aby mali veľa tvorivých nápadov a tešíme sa na ich ďalšiu literárnu tvorbu.
Peru – štyri strany sveta
Dňa 24. 2. 2017 sa žiaci 7. a 8. ročníka zúčastnili projekcie pod názvom Peru – štyri strany sveta cyklu Svet okolo nás. Tento projekt je unikátna, šesťdesiat minút živo moderovaná projekcia, zostavená z profesionálne natočeného videomateriálu, fotografií, schém a animácií, doplnená autentickou hudbou a zvukmi.
V druhom diely vzdelávacieho projektu Svet okolo nás sme sa pozreli na juhoamerický kontinent, do krajiny nádherných hôr a tajomných miest, do krajiny starých Inkov, do krajiny nevysvetliteľných záhad, do mystického Peru. Peru sme prešli krížom krážom od vyprahnutých púští tichomorského pobrežia až k vlhkým dažďovým pralesom Amazónie, od najvyššie položeného splavného jazera na svete až po majestátne hrebene Ánd.
Dozvedeli sme sa, že najznámejšia peruánska pamiatka Machu Picchu ,,Stratené mesto Inkov“, je mesto vybudované na horskom hrebeni, hlboko v horách. Čo najbližšie k slnku, čo najďalej od nepriateľov. Bez štipky malty, obmedzení na kameň a drevo dokázali vybudovať monumentálne stavby celých miest, pyramíd a chrámov, z ktorých len malá časť sa zachovala do dnes. Keď si predstavíme, že ríša Inkov vybudovala 16 000 km ciest, veľké mestá, prístavy a pritom nepoznali koleso, vynález bez ktorého by sme si dnes nemohli predstaviť život, zdá sa to byť neuveriteľné...
Vhodné spojenie vzdelávacej roviny s interaktívnymi a zábavnými prvkami upevnilo základné znalosti našich žiakov nielen v oblasti geografie, biológie a geológie, ale zároveň rozšírili ich všeobecný prehľad. Tešíme sa na tretí diel - Vietnam – brána do Indočíny, v školskom roku 2017/2018.
PaedDr. Katarína Haľková
: