• Informatika

• Obsahová náplň a hlavné ciele

• PREDMETY

• informatika (INF) – povinný predmet
            • informatická výchova (INV) - povinný predmet

Náplň predmetu v jednotlivých ročníkoch určujú učebné osnovy v Školskom vzdelávacom programe.

INFORMATIKA - POVINNÝ PREDMET

Ročník Obsahová náplň
            V všeobecné info, Internet, E-pošta, Správny prstoklad na klávesnici, Maľovanie, Imagine - úvod do programovania
            VI operačný systém, Imagine - programovania - cykly, vetvenie, Logo Motion, animácie
            VII práca s textom, Imagine - programovania, tvorba prezentácií
            VIII multimédia, práca s tabuľkami, Imagine Logo - programovanie,
            IX  úvod do tvorby www stránok , číselné sústavy, programovanie robotov

INFORMATICKÁ  VÝCHOVA - POVINNÝ PREDMET

Ročník Obsahová náplň
            II Oboznámenie sa s počítačom, ovládanie klávesnice, myši, tlačiarne, skenera. Oboznámenie s prostredím jednoduchého grafického editora – kreslenie obrázka voľnou rukou, s použitím nástrojov, efektívne využívanie nástrojov grafického editora pri kreslení obrázkov.

III Vytváranie jednoduchých animácií. Práca s textovým editorom, jednoduché formátovanie textu, vkladanie obrázkov do textu, kopírovanie, mazanie, presúvanie.

IV Oboznámenie sa s nástrojmi a prezeranie a vyhľadávanie, využívanie internetu ako zdroj zábavy, ale aj informácií v textovej i obrazovej podobe, využívanie e-mailovej pošty, bezpečné správanie na internete, základy slušného správania na internete. Spúšťanie hry a hudby z CD a internetu, ovládanie jednoduchých hier.  Využívanie možností IKT pri riešení úloh v rámci projektového vyučovania, prezentovaní projektov

HLAVNÉ CIELE V PREDMETE INFORMATIKA

• Budovať informatickú kultúru, t.j. vychovávať k efektívnemu využívaniu prostriedkov informačnej civilizácie s rešpektovaním právnych a etických zásad.
            • Rozvíjať komunikačné a kooperačné schopnosti a metakognitívnu kompetenciu žiakov (t.j. učiť sa tým, že objavujem; učiť sa tým, že učím druhých,  kriticky posudzovať svoje poznatky).
            • Rešpektovať špecifické ciele a schopnosti žiakov a rozvíjať ich osobnosť a tvorivosť; zapájať ich do súťaží a projektov.
            • Vo všetkých sledovaných predmetoch voliť cieľavedomé formy práce s diferenciáciou rešpektujúcou individualitu žiaka a jeho ďalšie smerovanie.
            • Využívať nové formy a metódy na hodinách, vo väčšej miere využívať na vyučovaní IKT a novší softvér.
            • Podnecovať vzťah žiakov k sledovaným predmetom  zapájaním sa do programátorských súťaží, olympiády, korešpondenčných seminárov a súťažných projektov.
            • Podporovať tvorivosť a kreativitu žiakov zapojením do projektov a IKT súťaží, ktoré pokrývajú ostatné celky využívania IKT aj mimo programovania.
            • Zapojiť talentovaných žiakov aj do stredoškolskej odbornej činnosti, písania článkov o využívaní nových foriem a metód na vyučovaní s využitím IKT.
            • Podporovať žiakov pri tvorbe webových stránok, projektov a modelov výučbového charakteru.