Preklad projektu Comenius
PREKLADY ČASTÍ D., F. a G.2
D. Popis predloženého partnerstva
D.1. Zhrnutie
Cieľom partnerstva bude podporovanie všetkých účastníkov projektu pri rozvíjaní väčšej informovanosti a schopnosti diskutovať a podporovať medzikultúrne vzťahy.
Bude to vykonávané formou virtuálneho filmu a mediálnym spôsobom. Počas dvojročného projektového cyklu účastníci budú vytvárať film, v ktorom v hlavnej úlohe vystúpi moderný hrdina 21. storočia – moderná legenda, ktorá vidí všetkých našich hrdinov, pracujúcich spoločne, stimulovaných modernou technológiou. Hrdina (ovia) bude (ú) mať moderné črty ako sú odvaha, ambícia, rozhodnosť, boj za spravodlivosť.
Pri rešpektovaní a oslavovaní medzikultúrnej rozmanitosti, projekt bude rozšírením porozumenia účastníkov ako rozdielov, tak aj základov (podstaty), ktoré nás všetkých spájajú (zjednocujú). Partnerstvo bude podporovať tímovú prácu, dôležitosť rozhodovania a jeho dopad na projekt, ako aj zodpovednosť za novo založenú „filmovú spoločnosť.“ Školské aktivity budú vyzývať účastníkov projektu na zisťovanie toho, akú oblasť a krajinu každá účastnícka škola ponúkne a tiež dá šancu ostatným na štúdium podobností a odlišností v našich príslušných legendách. Rozhodli sme sa využiť médium legiend na zistenie spoločných hodnôt a atribútov. Počas dvojročného partnerstva, účastníci budú zapojení do rozličných aktivít, od výroby a výmeny odlišných materiálov ako sú brožúry, prezentácie a filmy z príslušnej oblasti a tradícií účastníkov, po rozhodnutie a výber loga pre filmovú spoločnosť, ako aj návštev partnerských škôl.
Projekt vybaví našich mladých ľudí nevyhnutnými životnými zručnosťami, ktoré budú trvať celý život. Komunikačný jazyk bude angličtina, ale zdroje projektu budú pripravované rodnými jazykmi zúčastnených krajín.
D.2. Zdôvodnenie
Náš projekt nachádza pôvod v medzikultúrnom vzdelávaní, to umožní našim študentom rešpektovať a oslavovať medzikultúrnu rozmanitosť tak isto, ako rozširovanie nášho porozumenia, ako rozdielov, tak aj základov, ktoré nás všetkých spájajú.
Našou motiváciou je to, že chceme dať našim študentom možnosť rozvíjať porozumenie medzikultúrneho vzdelávania významným, cieľavedomým spôsobom, ktorý súvisí so študentom 21. storočia. Našim študentom poskytneme príležitosť zažiť „z prvej ruky“ kultúru ostatných európskych krajín. Chceme dať všetkým našim študentom a zamestnancom, bez ohľadu na vek, pozadie, rasu alebo pohlavie, príležitosť rozvíjať zručnosti prostredníctvom školských osnov, s osobitnou pozornosťou na IKT, kultúru a jazykové povedomie. Tieto témy sú obzvlášť užitočné a dôležité, dovoľujú študentom používať nové a inovačné technológie, ktoré sú atraktívne pre nich motivačným a vzrušujúcim spôsobom, aby ďalej rozvíjali ich porozumenie kultúrnej rozmanitosti a aby si uvedomili akú úlohu musia zohrať v multikultúrnej spoločnosti. V celom projekte budeme venovať osobitnú pozornosť meniacej sa predstave občianstva v Európe. Všetky aktivity boli navrhnuté so spoločným cieľom zlepšenia gramotnosti. Chceme, aby naši študenti mali príležitosť byť aktívne zapojení do plánovania, realizácie a hodnotenia projektových aktivít počas trvania dvojročného cyklu. Nakoniec, témy, ktoré sme vybrali sú použiteľné pre všetky partnerské školy a budeme využívať rozmanitosť typov škôl (základné, stredné a odborné školstvo), zapojených do projektu, k jeho plnému využitiu.
D.3. Ciele a stratégia partnerstva
Pracovný program je navrhnutý tak, aby:
- poskytol študentom a učiteľom príležitosť skúmať ostatné krajiny a kultúry prostredníctvom prípravy, delenia sa a diskusie o materiáloch, potrebných k projektu a návštevou a hosťovaním partnerov zúčastnených inštitúcií.
- zvýšil jazykové povedomie vrátane nielen angličtiny, ale tiež zameraním sa na menej používané jazyky (český, slovenský, galský a waleský),
- dal študentom príležitosť na používanie IKT rôznymi spôsobmi na cieľavedomú a významnú komunikáciu,
- na ďalší rozvoj vnímania európskeho občianstva študentmi,
- dal študentom reálne zážitky a príležitosť komunikovať s novými priateľmi, zvyšoval motiváciu, obzvlášť v IKT, gramotnosti a rozvoji kreativity,
- pre učiteľský zbor – získať pohľad na odlišné pedagogické prístupy počas návštevy zúčastnených inštitúcií.
- pre študentov a učiteľský zbor – zoznámiť sa s odlišnými školskými systémami a odbormi vzdelania,
- povzbudil účasť študenta a učiteľa a ich jednanie.
Tieto ciele dosiahneme realizáciou rôznych aktivít plánovaných na dvojročné obdobie:
1. výberom témy medzikultúrnych vzťahov v projekte pod názvom „Stratení v preklade?“ budeme motivovať všetkých našich študentov k učeniu poskytnutím dôležitých a cieľavedomých aktivít, ktoré budú pre nich atraktívne. Dúfame, že toto ich bude motivovať k zlepšeniu ich zručnosti v gramotnosti, IKT a rozvíjať ich tvorivosť,
2. skúmaním kultúrnej rozmanitosti, dúfame, že naši študenti sa stanú tolerantnejšími, budú popierať národné stereotypy a predsudky, ako aj rozvíjať väčšie porozumenie medzi európskymi partnermi.
3. Projekt bude poskytovať vynikajúce príležitosti pre žiakov z rôzneho prostredia, porovnávať a poukazovať na kontrasty v kultúrach. Naši študenti budú mať možnosť študovať podobnosti a odlišnosti a pozrieť sa na faktory, ktoré vplývajú na to, akí sme. Rozhodli sme sa využiť médium legiend, aby sme našli spoločné hodnoty a atribúty.
4. Veríme, že tieto ciele sa najlepšie dosiahnu využitím prístupu cez školské osnovy. Veľa z aktivít bude vyžadovať úzku spoluprácu medzi predmetmi v školách a podporu prenosných zručností.
5. Naše mobility boli plánované tak, aby sa čo najlepšie zrealizovali tieto ciele. Každá mobilita má prvok tréningu zameraný špeciálne na aktivity počas dvoch rokov.
D.4. Výsledky a výsledné produkty
Plánovaný termín Popis
1. September 2012 Domovské krajiny hrdinov:
Na konci tohto obdobia sa študenti spoznajú navzájom, majú maskota/symbol pre projekt. Bude založená výmenná spolupráca a platforma učenia sa, nazývaná „ Moodle,“ za účelom uchovávania všetkých detailov projektu.
2. Október 2012 Hrdinovia v škole:
Výmena powerpoint prezentácií partnerských škôl nahraných na Moodle. Stretnutia na Skype medzi školami a účastníkmi. Mobilita do Francúzska.
3. November 2012 Festival hrdinov a oslavy:
Výmena informácií o vianočných oslavách a sviatkoch v účastníckych krajinách a novoročné piesne a pohľadnice. Natáčanie videí a/alebo nahrávanie piesní.
4. December 2012 Stravovacie návyky hrdinov:
Výmena informácií o stravovacích návykoch v účastníckych inštitúciách. Príprava „online“ textu a audio slovníka. Príprava učiteľského zboru a študentov na „Audacity“ cez Moodle a video konferenciu.
5. Január 2013 Hrdinovia ako šéfkuchári:
Výmena kuchárskych kníh, aby ich bolo možné použiť každou účastníckou krajinou na prípravu filmu/videa pod názvom „Hrdinovia ako šéfkuchári.“ Tréning na fotoreportáž a výrobu filmu cez Moodle a video konferenciu.
6. Február{Marec} 2013
Mobilita na Slovensko: účastníci, ktorí navštívia partnerskú školu, budú získavať zážitky z pobytu v zahraničí a zdolávať výzvy a požiadavky cestovania a návštevy v zahraničnej krajine. Školenie a práca s interaktívnou tabuľou, používanie Skype a účasť a video konferencii.
7. Marec 2013 Hrdinovia a ich Príbeh:
Začať výskum legendárnej/mýtickej postavy. Výmena legiend medzi účastníckymi krajinami v rodných jazykoch s prekladom do angličtiny.
8. Apríl 2013 Tvorba Nového Hrdinu:
Začať kreslený seriál/umelecké diela/scenár legendy, aby sa to všetko predviedlo (vystavilo) v Turecku. Mobilita do Turecka.
9. Máj 2013 Jazyk Nového Hrdinu:
Výmena slovnej zásoby vo všetkých rodných jazykoch a angličtine, aby sa mohol vytvoriť slovník, vrátane kľúčových prídavných mien a charakteristík, na použitie pri výrobe filmu o modernom Hrdinovi neskôr v rámci projektu.
10.September 2013 Moderný Hrdina a Legenda:
Účastníci použijú všetkých šesť legiend na vypracovanie modernej legendy, ktorá vidí našich hrdinov pracujúcich spoločne, stimulovaných modernou technológiou.
11.Október 2013 Vlastnosti Moderného Hrdinu:
Diskutovať, rozhodnúť a navrhnúť siedmu vlastnosť použitím spoločných atribútov. Mobilita do Českej republiky.
12.November 2013 Vzhľad Moderného Hrdinu:
Pracovať na vzhľade pre Moderného Hrdinu 21. storočia. Online anketa k voľbám nového Hrdinu. Použiť Audacity na predstavenie nášho Hrdinu, podfarbené hudbou.
13.December 2013 Projektovanie Moderného Hrdinu:
Pozeranie sa na spoločné vlastnosti Moderného Hrdinu.
14.Január 2014 Výzvy pre Moderného Hrdinu:
Skúmať, ako sa nová postava hodí do moderného sveta. Študenti si predstavia moderné výzvy: globálne otepľovanie, sociálne nepokoje, ekonomický rozvoj a ich konfrontáciu.
15.Február 2014 Moderný Hrdina v Akcii:
Začať vypracovanie scenára legendy na prípravu animácie/filmu modernej legendy. Tréning fotoreportáže. Mobilita do Walesu.
16.Marec 2014 Zbierka všetkých informácií o hrdinoch na „Moodle.“
17.Apríl 2014 Predstaviť si videohru z rôznych scenárov. Tréning na „Missionmaker.com a na 001 game Creator cez Moodle“ a video konferenciu.
18.Máj 2014 Náhľad Moderného Hrdinu:
Vypracovať a spoločne vyrobiť animovaný film a hru. Mobilita do Írska.
D.5. Európska pridaná hodnota
Nepochybne, nebude možné získať nejaký prínos z partnerských aktivít bez účastníckych inštitúcií, pracujúcich spoločne na európskej úrovni.
Kľúčom k úspechu celého projektu je rozvoj kultúrnej spolupráce a starostlivého
zaobchádzania s aktivitami, ale tiež zabezpečenie toho, že naši študenti, učiteľský zbor a širšia spoločnosť bude mať príležitosť byť aktívne zapojená do plánovania, realizácie a hodnotenia projektových aktivít počas dvojročného trvania.
Žiaci budú:
- zvyšovať povedomie európskeho občianstva a jazykov,
- motivovaní účasťou na rôznych mobilitách,
- mať príležitosť na medzikultúrny dialóg v reálnych životných situáciách,
- rozširovať poznatky odlišných krajín, školských systémov a kultúr,
- rozvíjať komunikačné zručnosti prostredníctvom IKT,
- rozvíjať kolaboratívne spolupráce,
- zvýšiť povedomie o globálne problémy ako sú tolerancia a akceptácia.
Učiteľský zbor bude:
- získavať istotu v používaní komunikačnej technológie,
- mať príležitosť pre kontinuálny profesionálny rozvoj prostredníctvom diskusie s kolegami zo zahraničia,
- učiť sa, deliť sa, vážiť si a hodnotiť rôzne pedagogické prístupy vyplývajúce
z rozmanitosti vzdelávacích odborov v rámci partnerstva,
- rozvíjať ich jazykové zručnosti,
- poskytovať nástroj pre plánovanie zručností prostredníctvom učebných osnov,
- mať príležitosť zúčastniť sa učenia o európskom rozmere vzdelávania učiteľov.
Škola a širšia spoločnosť bude:
- zvyšovať európsky profil v spoločnosti,
- deliť sa o dobrú prax s ostatnými školami v priebehu ďalšieho vzdelávania,
- rozvíjať spojenie medzi mestami,
- deliť sa o projekt s komunitou v miestnej tlači a na regionálnej, národnej a medzinárodnej úrovni prostredníctvom využitia Moodle a webových stránok projektu.
D.6. Dopad
- Tento projekt bude nepochybne prispievať k realizácii európskeho rozmeru v rámci účastníckych inštitúcií, čo sa týka zlepšenia vzájomného porozumenia a rozvoja medzinárodného priateľstva. Takéto partnerstvo je skutočný prínos pre študentov, učiteľské zbory v účastníckych inštitúciách, nakoľko sa darí podporovať toleranciu a medzikultúrne porozumenie prostredníctvom pozitívnej úlohy modelovania pre žiakov a podielom pozitívnych príbehov v rámci školskej spoločnosti.
- Učiteľskému a ne-učiteľskému zboru v účastníckych inštitúciách bude daná príležitosť rozšíriť si svoje skúsenosti a obzory, ktoré budú vysoko prispievať k prospešnému profesionálnemu rozvoju. Budú mať príležitosť zbierať zdroje na ich použitie v školskom prostredí po návrate zo zahraničia a vymieňať si nápady z hľadiska vyučovacích metód a zdrojov so svojimi kolegami, čo prispeje k zvyšovaniu úrovne. Navyše, pomôže to tiež podporiť a oceniť dôležitosť učenia sa jazyka medzi zamestnancami a študentmi. Bude tu tiež obrovský vplyv, pokiaľ ide o vzdelávanie zamestnancov z hľadiska moderných a nových technológií a ich efektívne používanie vo vzdelávacom procese, nakoľko každá mobilita bude zameraná na vzdelávanie. Činnosti partnerských mobilít budú originálnym prostriedkom na spoznanie partnerských škôl a miestnych komunít, vytvorenie nových priateľstiev a získanie skúseností z prvej ruky o živote v odlišnej krajine. Študenti a zamestnanci si obohatia svoje poznatky o Európe a stanú sa prístupnejší a tolerantnejší k svojim európskym partnerom. Účastníci počas návštev partnerov zažijú príležitosti a výzvy, ktorým čelia študenti a učitelia v účastníckych krajinách. Navyše, študenti všetkých schopností, ktorí sa zúčastnia na týchto mobilitách, budú môcť realizovať v praxi zručnosti, označené ako nevyhnutné pre prípravu a organizovanie návštevy v zahraničí, v reálnom kontexte, v rozsahu od získania informácií a rozhodovania sa pre najlepšie podmienky cestovania až po uvítanie hostí zo zahraničia a získavanie zážitkov z pobytu v zahraničí.
- Študenti, ktorí sa už zúčastnili mobility budú skutočným prínosom pre vrstovníkov, nakoľko sa s nimi podelia o svoje skúsenosti so školskými komunitami a ponúknu reálny pohľad na všetko, čo pobyt v zahraničí so sebou prináša. Tiež budú schopní pomôcť pri inštruktáži ďalšej skupiny študentov, pripravujúcich sa na ďalšiu mobilitu, v rámci projektového kurzu.
F. Realizácia partnerstva
F.1. Rozdelenie úloh
Koordinátor projektu: Francúzsko
Koordinátor IKT: Česká republika
Média: Turecko
Hodnotenie: Wales
Rozširovanie: Írsko
Pedagogické záležitosti: Slovensko
Na prvom stretnutí na kontaktnej konferencii, organizovanej „Wide Minds European Network,“ každá krajina navrhla špecifickú úlohu a zodpovednosť v rámci projektu.
Po diskusii, Francúzsko sa ponúklo byť koordinátorom, nakoľko bolo ochotné mať veľmi aktívnu účasť na tomto projekte a má veľmi dobré skúsenosti s IKT. Česká škola má výbornú znalosť a vzdelávanie z hľadiska komunikácie cez Moodle a odbornosť, ktorá im umožňuje koordinovať IKT v rámci projektu. Turecká škola má skúsenosť s „online“ médiami, takže ponúkla svoju odbornosť v tejto oblasti. Všetci školskí partneri súhlasili s ponukou vzdelávania v ich oblasti odbornosti počas projektu. Waleská škola
bude zodpovedná za poskytovanie príležitostí hodnotiť projekt a jeho činností, zakladaním informácií po daných aktivitách a určovaním oblastí zlepšenia pre budúce aktivity. Írska škola bude zodpovedná za rozvoj a podiel efektívnych stratégií pokiaľ ide o rozširovanie projektu a jeho dopad na účastnícke školy. Učiteľka zodpovedná za projekt na Slovenskej škole, bude zodpovedná za vedenie projektu z hľadiska pedagogických záležitostí, zhromažďovaním a zdieľaním informácií odlišných pedagogických záležitostí ako CLIL (medzipredmetové vzťahy), používaných odlišnými inštitúciami pre jednu konkrétnu školskú aktivitu. O zozbierané informácie sa bude možné podeliť používaním Moodle, na ktorom bude zoznam „pre a proti“ pre každú metódu. Zoznam bude k dispozícii všetkým učiteľom.
Táto deľba odbornosti znamená, že sa budeme učiť navzájom a využívať určité špeciálne poznatky. Keďže projekt je založený na IKT, môžeme sa obrátiť jeden na druhého z pohľadu vzdelávania a podpory v špecifických oblastiach. Budeme v pravidelnom kontakte cez Moodle komunikáciu, uisťujúc sa, že projektové aktivity prebiehajú bez problémov a podľa plánovanej časovej línie. Jednoznačne, keďže všetci pracujeme na základe prepracovaných školských osnov, stredné školy budú mať úžitok z odbornosti základných a odborných škôl.
F.2. Spolupráca a komunikácia
Medzi účastníckymi inštitúciami a ich študentmi a zamestnancami bude pravidelná komunikácia prostredníctvom:
a) týždenných e-mailov medzi koordinujúcimi učiteľmi v súvislosti s plánovaním partnerských aktivít a vykonávaním odlišných popredných úloh; týždenných a/alebo mesačných e-mailov medzi učiteľmi zapojenými do partnerstva za účelom prediskutovania konkrétnych aktivít a ich hladkého priebehu; mesačných e-mailov medzi študentmi kvôli výmene informácií, týkajúcich sa špecifických aktivít a jednoducho rozvíjať novovzniknuté priateľstvá.
b) mesačných telefónnych hovorov a kedykoľvek to bude potrebné medzi koordinujúcimi učiteľmi v súvislosti s plánovaním partnerských aktivít a vykonávaním odlišných vedúcich úloh, ako bolo načrtnuté v pracovnom programe;
c) videokonferencie ako dôkazu študentov jednej inštitúcie komunikujúcej so študentmi z inej inštitúcie, ako je ukázané v pracovnom programe;
d) týždenného používania Moodle a jeho fóra s novinkami na rozvoj, vykonávanie, monitorovanie a oceňovanie činností partnerstva – študenti a zamestnanci budú mať možnosť prístupu a použitia tohto zariadenia, keďže všetky účastnícke inštitúcie majú rovnaké práva podávania a zdieľania informácií a materiálov, ako je ukázané v pracovnom programe;
e) produkty niektorých činností budú vymieňané medzi účastníckymi inštitúciami poštou, hlavne materiály v úvodnom priečinku výsledkov z prvej aktivity pracovného programu.
- Aktivity partnerských mobilít budú určite pomáhať rozvíjať a udržiavať efektívnu komunikáciu medzi účastníckymi inštitúciami. Študenti a zamestnanci sa budú navštevovať a stretávať so svojimi partnermi, budú sa môcť učiť jeden od druhého a budú zapojení do interakcie (vzájomného pôsobenia). Budú získavať skutočné životné skúsenosti, počas ktorých budú mať príležitosti komunikovať, deliť sa o nápady a spolupracovať v záležitostiach, týkajúcich sa projektových aktivít.
- Každá účastnícka inštitúcia má učiteľa, koordinujúceho partnerstvo, ktorého meno je uvedené v časti F1. Každý koordinátor bude spolupracovať a pracovať veľmi úzko so „sub-koordinátorom“ v rámci príslušných inštitúcií, aby sa udržiaval aktualizovaný vývoj partnerstva. Za určitých okolností by sa mohlo stať, že bude potrebné prevziať úlohu „sub-koordinátora“ pre partnerstvo (napr. v prípade, ak by bol koordinátor dlho na absencii alebo zadelený na iné miesto.) Kontaktné detaily budú uložené a zdieľané na Moodle, takže budú dostupné všetkým.
F.3. Zapojenie účastníkov
Nápady učiteľov a detí, boli prednesené na prvom plánovacom stretnutí, ktoré sa konalo na „Wide Minds Comenius Network“ konferencii v Turecku, v novembri 2011. Skupina bola sformovaná na základe podobných nápadov, týkajúcich sa aktivít, na ktorých sme chceli pracovať.
Zapojenie žiakov je rozhodujúce pre úspech projektu. Budú sa zúčastňovať počiatočných stupňov aktivít, deliť sa o nápady a informácie na Moodle a učiť sa z informácií, zobrazených od ostatných partnerov.
Deti budú zapojené do plánovania a hosťovania počas projektových stretnutí a budú realizovať projektové činnosti. Budú tiež zodpovední za rozhodnutia a aktívne zapojení do rozvoja pracovného programu. Budú mať príležitosť rozvíjať svoje občianstvo, keď budú hlasovať za najlepšie logo a tiež pracovať ako tím, v rámci ktorého im budú cifické úlohy ako návrhári, inzerenti a vedúci projektu v rámci každej inštitúcie, ktoré budú vykonávať efektívne.
Bolo odsúhlasené, že každá účastnícka inštitúcia zaistí, že študenti a učitelia sa budú aktívne podieľať na príprave a organizácii niekoľkých návštev do účastníckych inštitúcií. Každá činnosť mobility zahrnutá v pracovnom programe bude podporovať účasť odlišných študentov a učiteľov, nakoľko zásadou je, že maximálny počet študentov, rôznej úrovne a z odlišných etnických skupín, a učiteľov budú mať príležitosť získať skúsenosť zo života v odlišnej krajine z prvej ruky. Študenti všetkých schopností, ktorí sa zúčastnia na týchto aktivitách, budú vedieť v praktickom živote využiť zručnosti, označené ako nevyhnutné na prípravu a organizovanie návštevy v zahraničí.
Všetky účastnícke inštitúcie sa budú zaoberať odlišnými učiacimi sa skupinami v rozmedzí od študentov so špeciálnymi vzdelávacími potrebami, k nižšej a vyššej schopnosti u študentov. Aktivity v pracovnom programe sú navrhované tak, aby boli flexibilné a tak prístupné všetkým. Čo prevažuje u študentov je to, že si budú rozvíjať životné zručnosti s potenciálom robenia rozhodnutí a ich následných vykonávaní. Preto, produkty aktivity a vplyv zapojenia a zaviazania sa na účasti v celej aktivite alebo aj viacerých, v rámci pracovného programu, zvýši sebadôveru účastníkov. Študenti dostanú a poskytnú spätnú väzbu o tom, čo sa realizovalo a čo by sa malo považovať za hodnotnú skúsenosť v rámci procesu učenia sa.
F.4. Integrácia do prebiehajúcich aktivít
Školské osnovy v každej účastníckej inštitúcii sú dosť flexibilné na to, aby zahrnuli a využili medzinárodný rozmer. Partnerstvo vo všetkých účastníckych krajinách bude adresované do nasledujúcich oblastí osnov. V geografii, študenti budú zapojení do zbierania a prezentácie informácií v ich miestnej oblasti. Zručnosti účastníkov v návrhárstve a technológii sa využijú pri navrhovaní a výrobe loga pre „filmovú spoločnosť,“ ako aj pri predstavení a prezentácii stravovacieho aspektu ich príslušnej krajiny. Občianstvo bude prevládať vo všetkých aktivitách, keďže účastníci budú musieť ponúkať určité oblasti a reprezentované krajiny v partnerstve a tiež voliť najlepšie logo a meno pre „filmovú spoločnosť.“ Predmety ako anglický jazyk, dramatické umenie, spoločenské vedy a IT budú použité na prípravu pred stretnutím, očakávanie vplyvu aktivít pracovného programu ako je štúdium legendy a jej prezentácia ostatným partnerom, organizovanie kultúrnych návštev a prezentovanie určitej oblasti a zlepšenie prezentácie výsledných produktov väčšiny aktivít počas použitia IKT.
Vo Francúzsku, tento projekt bude prispievať k realizácii vyučovania angličtiny v nejazykových témach, nakoľko to bolo zahrnuté v novom vzdelávacom programe od roku 2010.
Partnerstvo bude prispievať k realizácii Waleskej Bakalárskej Kvalifikácie, dostupnej v školách UK od septembra 2009 a na dosiahnutie Európskeho Vzdelávacieho Štandardu.
V Turecku partnerstvo bude prispievať k realizácii nových osnov hodín anglického jazyka, paralelne k európskym štandardom, zavedených v roku 2011.
V Českej republike, tento projekt bude prispievať k realizácii anglického jazyka v iných predmetoch a naopak, ako je stanovené v RVP od roku 2010 (Národný vzdelávací program).
Na Slovensku, projekt bude prispievať k realizácii vyučovania angličtiny v nejazykových témach prostredníctvom štátneho a školského vzdelávacieho programu, ktoré boli zavedené od školského roku 2008/2009.
Študenti vo všetkých účastníckych inštitúciách si zlepšia jazykové zručnosti používaním anglického jazyka ako hlavného nástroja komunikácie, či už je vyučovaný ako prvý alebo ďalší jazyk. Tiež sa budú učiť niektoré základné slová a frázy jazykov, ktorými sa hovorí v každej z účastníckych krajín ako sú český, turecký, slovenský, galský a waleský.
F.5. Hodnotenie
Partnerské aktivity budú hodnotené v každej účastníckej inštitúcii vždy počas aktivity, či už uskutočnenej na škole alebo v rámci mobility.
- Študenti a učitelia sa budú zúčastňovať na mesačných plánovacích stretnutiach, počas ktorých budú mať príležitosť vyjadriť svoje názory a priania vzhľadom na projektové činnosti. Teda, bude tu flexibilita prispôsobiť sa aktivitám podľa rozhodnutí, ktoré sa budú robiť na týchto stretnutiach alebo počas aktívnych diskusií pokiaľ pôjde o to, že jedna konkrétna aktivita bude ukončená.
- Pokrok robený v partnerstve bude skutočným odrazom zapojenia účastníkov do projektových rozhodnutí a ich následným monitorovaním. Materiály vyrobené v Aktivitách pracovného programu budú platné zdroje na použitie pre formálne monitorovanie a hodnotenie. Budú uskutočňované formou rozhovorov, dotazníkov, diskusií a prieskumov v rámci a medzi účastníckymi inštitúciami. Aktivity sú navrhované na pomoc účastníkom rozvinúť ich komunikáciu, IKT, tvorivosť, životné a vodcovské zručnosti. Preto, metódy hodnotenia budú obsahovať špecifické časti vzťahujúce sa k týmto zručnostiam, aby sa zistilo, či bolo všetko splnené a návrhy ako ich vykonať v nasledujúcej aktivite.
- Aktivity mobilít budú poskytovať platformu na okamžitú spätnú väzbu, či všetci účastníci získali očakávané životné zručnosti informovaním a používaním užitočných informácií na organizovanie a prežívanie návštevy v zahraničnej krajine. Bude tu pozorné sledovanie dosiahnutého pokroku a vytvorenie príležitosti na riešenie rôznych výziev, ktoré vyvstanú počas diskusií „ s a medzi“ účastníkmi a hlásenia vo forme virtuálnych denníkov, spravodajcov a prezentácií.
- Učiteľ zodpovedný za vedenie hodnotiaceho aspektu partnerstva bude navrhovať vhodné a účinné formy hodnotenia po konzultácii so všetkými účastníkmi; hodnotenie bude tiež obsahovať časť, ktorá umožní účastníkom, študentom aj učiteľom, označiť rôzne problémy, s ktorými by sa mohli stretnúť a riešenia na odstránenie a predchádzanie toho, aby sa znovu objavili počas životného cyklu projektu. Študenti a učitelia budú hodnotiť každú aktivitu používaním širokej škály nástrojov, ako bolo načrtnuté v pracovnom programe, aby sa získali a zdieľali pohľady účastníkov na ich partnerské kultúry a tradície.
F.6. Diseminácia a využívanie výsledkov
Partnerstvo poskytne každej účastníckej inštitúcii pevný základ na začatie a ďalší rozvoj európskej dimenzie, potrebnej na udržiavanie celoživotného učenia. Bude mať hnaciu silu v zlepšovaní štandardov v rámci všetkých účastníckych inštitúcií, hlavne v zameraní sa na vybavenie študentov zručnosťami, potrebnými pre ich budúcu kariéru a život. Všetky partnerské inštitúcie budú zodpovedné za rozširovanie vplyvu a prospechu z aktivít, uskutočnených v rámci partnerstva. Počas dvojročného partnerstva každý partner bude posielať a dostávať množstvo materiálov z aktivít.
Tieto produkty budú prístupné všetkým a používané ako hodnotné pedagogické zdroje a zdroje učenia na vyvolanie záujmu a rozvíjanie zvedavosti účastníkov o život mimo ich príslušného územia. V školách bude dôkaz efektívneho rozširovania prostredníctvom mesačnej aktualizácie na rozvíjanie partnerstva pre žiakov, učiteľov a rodičov, resp. opatrovateľov. Toto sa dosiahne pomocou displeja na chodbách a strategických miestach na školách, učiteľských spravodajcov, počas otvorených večerov a rodičovských večerov a v hláseniach guvernérom a/alebo školským radám a komunitám. Záverečný produkt partnerstva bude zverejnený a distribuovaný miestnym úradom ako oslava dvojročnej spolupráce.
Všetky partnerské inštitúcie budú zverejňovať partnerstvo a jeho vývoj najmenej raz
za určité obdobie v miestnej komunite účastníkov. Napríklad, v miestnych novinách, na Moodle a webových stránkach projektu, budú články a v miestnej televízii a spravodajcoch, hlásenia o vývoji partnerstva a záznamy študentov a ich prezentácie po návrate z mobility budú na webových stránkach a/alebo spravodajcoch miestnych a regionálnych úradov. Koordinujúci učiteľ pre partnerstvo v každej účastníckej inštitúcii bude podporovať partnerstvo k iným školám v ich príslušných miestnych oblastiach prostredníctvom prezentácií a diskusií o vplyve partnerstva na študentov
so všestrannými vzdelávacími skúsenosťami. Dobrá prax bude zdieľaná a prístupná každému počas zasadnutí ďalšieho vzdelávania vo všetkých partnerských krajinách, s podporou Wide Minds Comenius Network. Vedenie bude ponúknuté účastníckym inštitúciám miestnych škôl, ktoré si prajú pustiť sa do vytvorenia väčšej európskej dimenzie.
G.2. Pracovný program
Č. Popis mobilít a iných aktivít Cieľová krajina Plán. dátum Zapojení
(iba v prípade začiatku partneri
mobilít)
1 Domovské krajiny Hrdinov:
Výmena úvodných okien medzi partnermi na zvýšenie kuriozity pre projekt a učenie sa o partnerských územiach. Sep. 2012 Všetci
- Rozhodnutie o maskotovi/symbole pre projekt. partneri
Č. Popis mobilít a iných aktivít Cieľová krajina Plán. dátum Zapojení
(iba v prípade začiatku partneri
mobilít)
Založenie Moodle na uchovávanie všetkých detailov projektu.
Online hlasovanie kvôli výberu maskota/symbolu.
2 Hrdinovia v Škole: F – Francúzsko
Výmena powerpoint prezentácií partnerských škôl nahraných na Moodle. Stretnutie na Skype medzi školami a účastníkmi.
- Mobilita do Francúzska: účastníci, ktorí Okt. 2012 Všetci
navštívia partnerskú školu, zažijú pobyt partneri
v zahraničí a budú prekonávať výzvy a požiadavky cestovania a návštevy zahraničnej krajiny. Príprava na Moodle členom WiMi posádky. Hodnotenie a plány.
3 Festival Hrdinov a oslavy:
Výmena informácií o oslavách Vianoc a sviatkoch v účastníckych krajinách a novoročné piesne a pohľadnice. Nov. 2012 Všetci
Natáčanie videa a/alebo nahrávanie piesní. Príprava učiteľov partneri
a študentov na video a úpravu zvuku cez Moodle a video konferenciu.
4 Stravovacie návyky hrdinov:
Výmena informácií o stravovacích návykoch
v účastníckych inštitúciách. Príprava „online“ textu Dec. 2012 Všetci
a audio slovníka. Príprava učiteľského zboru a študentov partneri
na „Audacity“ cez Moodle a video konferenciu.
5 Hrdinovia ako šéfkuchári:
Výmena kuchárskych kníh, aby ich bolo možné použiť každou účastníckou krajinou na prípravu filmu/videa pod názvom
„Hrdinovia ako šéfkuchári.“ Tréning na fotoreportáž a výrobu Jan. 2013 Všetci
filmu cez Moodle a video konferenciu. partneri
6 Mobilita na Slovensko: účastníci, ktorí SK – Slovensko
navštívia partnerskú školu, budú získavať zážitky z pobytu v zahraničí a zdolávať výzvy
a požiadavky cestovania a návštevy v zahraničnej krajine. Feb. 2013 Všetci
Školenie a práca s interaktívnou tabuľou, používanie Skype partneri
a účasť na video konferencii.
7 Hrdinovia a ich Príbeh:
Začať výskum legendárnej/mýtickej postavy. Výmena legiend
Medzi účastníckymi krajinami v rodných jazykoch s prekladom Mar. 2013 Všetci
do angličtiny. partneri
8 Tvorba Nového Hrdinu: TR – Turecko
Začať kreslený seriál/umelecké diela/scenár legendy,
aby sa to všetko predviedlo (vystavilo) v Turecku.
Mobilita do Turecka: účastníci, ktorí navštívia partnerskú
školu, budú získavať zážitky z pobytu v zahraničí a zdolávať Apr. 2013 Všetci
výzvy a požiadavky cestovania a návštevy v zahraničnej krajine. partneri
Rozhodnúť o spoločných postavách našich hrdinov z legiend.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
Č. Popis mobilít a iných aktivít Cieľová krajina Plán. dátum Zapojení
(iba v prípade začiatku partneri
mobilít)
9 Jazyk Nového Hrdinu:
Výmena slovnej zásoby vo všetkých rodných jazykoch a angličtine, aby sa mohol vytvoriť slovník, vrátane kľúčových prídavných mien a charakteristík, na použitie pri výrobe filmu o modernom Hrdinovi
neskôr v rámci projektu. Tréning ďalších aplikácií na Moodle Máj 2013 Všetci
cez Moodle a video konferenciu. partneri
10 Moderný Hrdina a Legenda:
Účastníci použijú všetkých šesť legiend na vypracovanie Sep. 2013 Všetci
modernej legendy, ktorá vidí našich hrdinov pracujúcich partneri
spoločne, stimulovaných modernou technológiou.
11 Vlastnosti Moderného Hrdinu:
Diskutovať, rozhodnúť a navrhnúť siedmu CZ – Česká republika
vlastnosť použitím spoločných atribútov. Okt. 2013 Všetci
Mobilita do Českej republiky: účastníci, ktorí navštívia partneri
partnerskú školu, budú získavať zážitky z pobytu v zahraničí
a zdolávať výzvy a požiadavky cestovania a návštevy v zahraničnej
krajine. Hodnotenie a ďalšie plánovanie projektu.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
12 Vzhľad Moderného Hrdinu:
Pracovať na vzhľade pre Moderného Hrdinu 21. storočia.
Online anketa k voľbám nového Hrdinu. Použiť Audacity Nov. 2013 Všetci
na predstavenie nášho Hrdinu, podfarbené hudbou. partneri
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
13 Projektovanie Moderného Hrdinu:
Pozeranie sa na spoločné vlastnosti Moderného Hrdinu – odvaha,
ambícia, rozhodnosť, boj za spravodlivosť...(Prvok Ľudských Práv).
Študenti budú spolupracovať na návrhu spoločnej postavy. Dec. 2013 Všetci
Produkty: slogan (rekl. heslo)/info.komerčné partneri
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
14 Výzvy pre Moderného Hrdinu:
Skúmať, ako sa nová postava hodí do moderného sveta.
Študenti si predstavia moderné výzvy: globálne otepľovanie, Jan. 2014 Všetci
sociálne nepokoje, ekonomický rozvoj a ich konfrontáciu. partneri
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
15 Moderný Hrdina v Akcii: UK – Spojené Kráľovstvo
Začať vypracovanie scenára legendy na prípravu animácie/filmu modernej legendy. Tréning fotoreportáže.
Mobilita do Walesu: účastníci, ktorí navštívia partnerskú Feb. 2014 Všetci
školu, budú získavať zážitky z pobytu v zahraničí partneri
a zdolávať výzvy a požiadavky cestovania a návštevy v zahraničnej krajine. Hodnotenie.
Č. Popis mobilít a iných aktivít Cieľová krajina Plán. dátum Zapojení
(iba v prípade začiatku partneri
mobilít)
16 Zbierka všetkých informácií pripravených Mar. 2014 Všetci
o hrdinoch na „Moodle.“ partneri
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
17 Predstaviť si videohru z rôznych scenárov. Máj 2014 Všetci
Tréning na „Missionmaker.com a na 001 game Creator“ partneri
cez Moodle a video konferenciu.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
18 Náhľad Moderného Hrdinu: IRL – Írsko
Vypracovať a spoločne vyrobiť animovaný
film a hru. Jún 2014 Všetci
Mobilita do Írska: účastníci, ktorí navštívia partnerskú partneri
školu, budú získavať zážitky z pobytu v zahraničí a zdolávať výzvy a požiadavky cestovania a návštevy v zahraničnej krajine. Výroba záverečného produktu,
videa pod názvom „Moderný Hrdina.“ Hodnotenie a záverečná správa.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––