NAPÍSALI O NÁS
ČESKÁ REPUBLIKA
ČESKO ... KRAJINA NAŠICH BRATOV
Už druhý školský rok je Základná škola na Bernolákovej ulici vo Vranove nad Topľou súčasťou projektu Comenius – partnerstvo škôl, ktorý sa realizuje v rámci členských štátov Európskej únie. Našimi partnermi sú Česko, Francúzsko, Írsko, Wales a Turecko.
V prvom novembrovom týždni sa skupina šiestich žiakov 8. a 9. ročníka spolu s dvoma učiteľkami zúčastnila už štvrtej mobility, tentokrát v českom meste Prěrov. Našou partnerskou školou je tamojšia Stredná škola gastronómie a služieb.
Cesta za českými priateľmi začala na železničnej stanici v Košiciach. 6-hodinovú cestu rýchlikom sme zvládli v dobrej nálade a adrenalínové prestupovanie v Hraniciach na Morave sme brali taktiež s úsmevom. V Prěrove nás už netrpezlivo očakávali študenti – „dvojičky“ našich žiakov, ktorí ich prijali na celý čas pobytu do svojich rodín a samozrejme naše milé české kolegyne.Českí hostitelia si pre všetkých účastníkov stretnutia, študentov a učiteľov z partnerských krajín, pripravili zaujímavý program. Predstavili nám svoju školu, ktorá má dlhoročnú tradíciu a pripravuje svojich študentov v učebných a študijných odboroch, ktoré vychádzajú z potrieb praxe. V Deň otvorených dverí, ktorý sa konal práve v čase našej návštevy, sme mali možnosť sledovať prácu budúcich šikovných kaderníčok, kozmetičiek, vizážistov, kuchárov, cukrárov, barmanov i predavačov a zúčastniť sa na vyučovacích hodinách cudzích jazykov. Škola sídli v historickej budove, no je moderne vybavená a poskytuje študentom kvalitné vzdelanie.
Mesto Prěrov leží na rieke Bečva. Svojou polohou je križovatkou ciest a srdcom Moravy. Je to moderné mesto s „mamuťou“ históriou. Svojich návštevníkov láka mestskou pamiatkovou zónou a zbytkami stredovekých hradieb. Súčasťou prehliadky mesta bola aj návšteva Múzea J. A. Komenského, ktoré sídli v renesančne upravenom zámku. Tento celosvetovo známy filozof, teológ a pedagóg si práve v Prěrove vyskúšal svoje novátorské pedagogické postupy. Obdivovali sme unikátne predmety, ktoré sa vzťahujú k osobe J. A. Komenského a na chvíľku sme zasadli do lavíc školskej triedy dávnych čias. Neodolali sme ani výstupu do zámockej veže, odkiaľ sa nám naskytol výhľad na krásne upravený park Michalov, ktorý je od roku 1992 kultúrnou pamiatkou. K mestu Prěrov neodmysliteľne patrí pivovar Zubr. Počiatky prěrovského pivovarníctva siahajú až do 13. Storočia. Bolo veľmi zaujímavé počúvať odborný výklad a na vlastné oči sledovať výrobu piva.
Okres Prěrov patrí do Olomouckého kraja. Jedno popoludnie sme strávili spoznávaním krajského mesta Olomouc. Toto šieste najväčšie mesto Českej republiky je po Prahe druhou najväčšou pamiatkovou rezerváciou. Chladné počasie nám počas prehliadky mesta dalo naozaj zabrať, a tak nám dobre padlo príjemné teplo nového moderného nákupného centra Šantovka.
Každé stretnutie partnerov Comenia znamená aj prácu na spoločnom projekte Náš národný hrdina. My, Slováci, sme svojím projektom predstavili slávneho Juraja Jánošíka. Komunikačným jazykom bola samozrejme angličtina a naši žiaci opäť dokázali, že ich jazykové zručnosti sú výborné a vo svete sa určite nestratia.
Pre nás, učiteľov, bola veľmi dojímavá a inšpiratívna návšteva súkromnej materskej školy, ktorá integruje deti so zrakovými a inými zdravotnými hendikepmi.
Spoločný program sme ukončili slávnostnou večerou, kde sme si pochutnali na typickej „svíčkovej“ a na výborných moravských koláčoch. Bodkou za naším stretnutím bolo záverečné vyhodnotenie, odovzdávanie certifikátov a pozvánka od waleských partnerov na opätovné stretnutie v marci 2014.
Good bye in Wales!
PhDr. Mária RadvanskáZdroj: http://regionvt.sk//uvod/
aktuality/6654-esko-krajina- naich-bratov SLOVENSKO
NIELEN POUČNÉ, PROSPEŠNÉ A NANAJVÝŠ UŽITOČNÉ ...
Keď sa povie program Comenius, myslí sa tým partnerstvo škôl v rámci členských štátov EÚ – v našom prípade Slovenska, Česka, Walesu, Írska, Turecka a Francúzska , s obsiahlym obsahovým zameraním na adresátov programu, ktorými sú v prvom rade žiaci a učitelia, ale aj miestne či teritoriálne orgány, zástupcovia združení rodičov, mimovládnych organizácií a pod.
Cieľom projektu je rozvoj medzikultúrnych vzťahov a rozmanitostí, príležitosť spoznávať a skúmať ostatné krajiny a kultúry prostredníctvom návštev a hosťovaní partnerov zúčastnených inštitúcií, zvýšenie jazykového povedomia a znalostí z angličtiny, ale tiež z jazykov českého, galského, waleského, a tým možnosť komunikovať s novými priateľmi , potom je to rozvíjanie schopností študentov a žiakov vnímať celý komplex európskeho občianstva, získať nové pohľady na pedagogické prístupy, odlišné školské systémy a pod.
Do týchto aktivít v rámci EÚ je z vranovských škôl okrem gymnázií na území mesta zainteresovaná aj Základná škola Ul. Bernolákova a sme radi, že náš podiel na riešení mnohých otázok úzko súvisiacich so vzdelávacou a školskou politikou v Európe je výrazný. Prejavilo sa to podľa môjho názoru i v dňoch od 17. do 22. marca t.r., keď po 1. mobilite, čiže stretnutí v mesiaci november minulého roka vo Francúzsku, sme na našej škole privítali 14 zahraničných žiakov a 8 učiteľov, ktorí mali po celý čas pobytu u nás pri sebe „dvojičky“ a to partnerov z našich radov.
Spoločne sme si prezreli exteriér i interiér školy, zúčastnili sa vyučovacích hodín v niektorých triedach, v rámci žiackych aktivít boli vzájomne odprezentované školské a kultúrno-spoločenské pomery v zúčastnených krajinách a nechýbala ani výmena bohatých skúseností z vyučovacieho procesu medzi učiteľmi. Impozantným bolo načúvanie pestrej jazykovej zmesi od našej ľúbozvučnej slovenčiny, cez češtinu, angličtinu až po gálštinu, welštinu či jazyk turecký. Spoločne sme riešili projektovú úlohu Náš hrdina prostredníctvom interaktívnej tabule, keď každá krajina spracovala a odprezentovala legendu o svojom národnom hrdinovi , z našej strany to bol – ako aj ináč, legendárny Juraj Jánošík, od ktorého smrti uplynulo v minulých dňoch 300 rokov. Prešli sme tortúrou žurnalistickej práce v jazykovom okienku v školskom rozhlase, odkiaľ odzneli do éteru pozdravy v rôznych jazykoch našim žiakom. Poučením a zároveň i pobavením doslova, bolo riešenie projektovej úlohy pri vytváraní medzinárodnej Kuchárskej knihy jednak v jazyku anglickom, ale aj v pôvodných jazykoch podľa účasti na projekte, samozrejme i s príslušným jazykovým slovníkom.
Miestom našich aktivít neboli iba priestory školy. O spestrenie pobytu našich hostí v súlade s projektom sa postaralo Hornozemplínske osvetové stredisko vo Vranove, ktoré nám za asistencie a doprovodu Mgr. Marty Kertisovej umožnilo prehliadku galérie, muzeálnu expozíciu s aktuálnou veľkonočnou témou, ale aj konkrétnu ukážku maľovania a tvorby kraslíc rôznymi technikami. Svojou zručnosťou, umom a dôvtipnosťou nešetrili ani „majstri“ výroby šperkov z drôtu či drevených šindľov.
Neodpustiteľným by bolo, ak by sme našim hosťom neukázali aj iné skvosty nášho východného Slovenska. Preto naša cesta za poznaním a poučením viedla do Košíc – aktuálneho hlavného kultúrneho mesta Európy, kde im Mgr. Milan Kolcun v pozícii sprievodcu priblížil históriu i súčasnosť Košíc. Kamery a fotoaparáty boli v permanencii takmer nepretržite, zvlášť pod Urbanovou vežou, pri Dóme sv. Alžbety a iných pamätihodnostiach. Vzájomná výmena názorov, hodnotenie videného a počutého v rôznojazyčnom prevedení bolo napokon akousi spoločnou maturitou a prehliadkou prezentačných schopností mladých ľudí, žiakov škôl z rôznych končín Európy.
Napokon, ako by to bolo, aby naši zahraniční hostia neokúsili niečo z ľudového folklóru a umenia v podaní tých najmladších talentov a to nielen z našej školy. V kultúrnom programe zaujala spoločenským tancom Jana Demčáková s partnerom, ľudové pesničky zanôtili dievčatá z nášho školského strediska záujmovej činnosti, veľmi sa páčili i členovia Detského folklórneho súboru Cifroško zo ZŠ sídlisko II, ktorí za doprovodu akordeonistu Mgr. Petra Šofranka vystúpili v bloku tancov a spevov so sólistkami Hankou Kocákovou a Alexandrou Jevčákovou, hodnotné vystúpenie bolo v podaní FS Vranovčan a v neposlednom rade, hostia boli nadšení i umením tanečnej skupiny Dyno.
Dojmov a zážitkov, okrem vzájomného získania nových skúseností a poznatkov bolo veľmi veľa. K nim bezosporu patrí stretnutie s predstaviteľmi mesta Vranov nad Topľou na čele s primátorom Ing. Jánom Raganom v Obradnej sieni vo Vranove nad Topľou. V Knihe návštev ostanú natrvalo zapísané mená mladých Írov, Walesanov, Čechov, Turkov ... a my sa môžeme iba tešiť, že sa onedlho opäť takto spoločne stretneme. Tentoraz v dňoch 28. apríla až 3. mája t.r. v orientálnom a tak trocha aj tajuplnom Turecku.
Zdroje: www.regionvt.sk
TURECKO
SVET ORIENTU VIE POUČIŤ I OKÚZLIŤ
Základná škola Ul. Bernolákova vo Vranove nad Topľou sa úspešne zapája do partnerstva škôl Comenius v rámci Európskej únie. V marci toho roku privítali na svojej pôde partnerov z Walesu, Turecka, Írska a Čiech a v uplynulých dňoch, presnejšie od 27. apríla do 4. mája vycestovali žiaci a ich pedagógovia do orientálneho a pre nás tak trochu tajuplného Turecka.
Dobrodružstvo sa už začalo na letisku v Budapešti, niektorí leteli totiž po prvý krát ... Napokon let do Istanbulu sme zvládli všetci veľmi dobre. O pár hodín sme boli v Gaziantepu, kde nás už čakali naši tureckí priatelia. Po prekonaní ďalších 200 km sme sa usídlili v meste Adiyaman, ležiacom na juhovýchode Turecka. Tu sme strávili 5 dní, počas ktorých sme navštívili rôzne miesta, oboznámili sa so zvykmi, tradíciami – životom v tureckých rodinách, ochutnali ostrú tureckú kuchyňu. Počas nášho pobytu sme navštívili súkromnú materskú škôlku, dve štátne a jednu súkromnú základnú školu, mestské múzeum, mešity. Veľmi zaujímavá a poučná bola prehliadka ropnej rafinérie TPAO (Turkish Petroleum Corporation) či kamenné hrobky nazvané „Pirin“. Dobrodružná bola aj prechádzka po priehrade Ataturk Dam nachádzajúcej sa na rieke Eufrat, kde sa vyrába elektrická energia pre celé Turecko. Navštívili sme mesto Edessa (dnes Urfa) – kedysi politické a mystické centrum starého kresťanstva, už vtedy multietnické (sýrske, grécke a arménske obyvateľstvo), neskôr najvýznamnejšia križiacka pevnosť. Odtiaľ pochádza správa o Kristovej ikone namaľovanej ľudskou rukou a tiež o Turínskom plátne. Nachádza sa tam Abrahámova jaskyňa – údajné rodisko praotca Abraháma. V posledný deň našej mobility sme vystúpili na Horu Nemrut, vysokú 2150 m, ktorá je označovaná ako 8. div sveta. Od roku 1987 je vrch zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO. Na vrchole hory je navŕšený hrob, ktorý pozostáva z kopy voľne uložených kameňov a na severnej a východnej
strane ho strážia dva levy, dva orly a deväťmetrové sochy. Tie predstavujú Herkula, Dia, Oromadesa (perzský boh Ahur Mazd), Tyché, Apolóna-Mithru a samotného Antiocha.
Cestou domov sme sa zastavili v meste rozprestierajúcom sa na rozhraní dvoch kontinentov – Ázie a Európy – v Istanbule. Prešli sme sa po pobreží Marmarského mora, prezreli sme si Modrú mešitu, palác Hagia Sofia, Palác Topkapi a aká by to bola návšteva mesta bez nákupov na istanbulskom „ veľkom bazári“ ?
Dojmov, zážitkov, postrehov bolo neurékom, pre nás však táto cesta mala predovšetkým význam z hľadiska školskej pedagogiky, poznatkov z vyučovacieho procesu, organizácie školstva, poznávania mentality ľudí a pod. K tomu snáď iba toľko – „aký kraj, taký mrav.“ Inak povedané, všade dobre, doma najlepšie.
PadDr. Natália JevčákováZdroj: http://www.regionvt.sk/uvod/aktuality/6307-svet-orientu-vie-poui-i-okuzli