• Zdravá škola

• Ovocie v škole

• Boj proti detskej obezite: Odstráňte 10 chýb v stravovaní

Radí odborník na výživu Peter Minárik

1. Nepravidelnosť stravovacieho režimu a nárazovitý príjem veľkého množstva jedla vo večerných hodinách.

2. Preferencia nevhodných potravín (často však mimoriadne obľúbených) s vysokým obsahom tuku a cukru.

3. Nedostatočný príjem zeleniny a ovocia.

4. Príliš mnoho živočíšnych a príliš málo prírodných rastlinných potravín v každodennej strave.

5. Nedostatočný pitný režim.

6. Časté príležitosti, ktoré sú spojené s nadmernou konzumáciou kaloricky výdatných potravín (oslavy, návštevy, sviatky).

7. Nevhodné až násilné núkanie obľúbených, ale nevhodných maškŕt deťom (starí rodičia a ďalší príbuzní, kamaráti).

8. Bezmyšlienková konzumácia kaloricky výdatných potravín (maškrtenie) mimo pravidelného rámca bežných denných jedál často popri pasívnych formách zábavy (TV, počítače, internet, PC hry, kiná) alebo pri učení.

9. Časté návštevy prevádzok rýchleho občerstvenia.

10. Nedostatok pravidelnej pohybovej a telesnej činnosti a športových aktivít.

Vysoký cholesterol, cukrovka, srdcové či psychické ochorenia... Podľa posledných dostupných štatistík trpí na nadváhu až 12,7 % chlapcov a 12,2 % dievčat vo veku 7 až 18 rokov. Z toho vyšší stupeň - obezita sa vyskytuje u 8 % chlapcov a 7 % dievčat.

,,Možno povedať, že s výskytom obezity u detí stúpa pravdepodobnosť výskytu pridružených závažných ochorení a orgánových poškodení, ktoré znižujú kvalitu života, skracujú strednú dĺžku života,“ dodala odborníčka. Odborník na výživu Peter Minárik z poradne zdravia Onlife vysvetlil, že dedičná obezita je skôr výnimkou. ,,Endogénna obezita je skôr výnimočná a podľa literatúry tvorí iba 4 % z celkového výskytu detskej obezity,“ priblížil doktor.

Na nadváhu trpí až 12,7% chlapcov a 12,2% dievčat vo veku od 7 do 18 rokov

Absolútnu väčšinu (96 %) prípadov teda tvorí takzvaná exogénna detská obezita, spôsobená zlými stravovacími návykmi, nesprávnou životosprávou a nedostatkom pohybu.