• Zdravá škola

• Hovorme o jedle

• Cieľ aktivity: Cieľom súťažno-vzdelávacej aktivity je vyvolávať a podporovať spoluprácu a aktívnu účasť detí, mládeže a dospelých pri budovaní spôsobilosti k vhodnému výberu potravín a vhodného životného štýlu, schopnosti prevziať zodpovednosť za svoje zdravie, povedomia o význame potravín pri podpore regionálneho rozvoja, zamestnanosti a ochrane životného prostredia.

Spôsob realizácie aktivity:

• V rámci každého dňa v týždni „Hovorme o jedle“ budú vybrané dve témy so zameraním na potraviny a výživu – jedna téma sa bude týkať konkrétnej potravinovej skupiny (podľa potravinovej pyramídy), druhá téma bude zameraná na základné zručnosti a vedomosti v oblasti kvality a bezpečnosti potravín a zdravej výživy.
            • Úlohou žiakov a učiteľov základných škôl bude vymyslieť a zrealizovať rôzne aktivity v rámci školy k stanoveným denným témam. Následne zo zrealizovaných aktivít k vybranej dennej téme pripravia súťažný príspevok v ľubovoľnom formáte, napr. elektronická prezentácia, fotopríbeh, informačné plagáty, krátke video a pod.
            • Každá škola sa môže zapojiť do súťaže v rámci každej stanovenej dennej témy. Každá denná téma bude hodnotená samostatne.
            • Hľadáme nápady, ktoré kreatívne a inovatívne zachytávajú problematiku stanovenej dennej témy, s dôrazom na význam rôznorodej a vyváženej stravy a pôvod potravín.
            • Kritériami pri hodnotení budú kreativita, inovatívnosť a úroveň spracovaných textov.
            • Na podporu aktivít v priebehu týždňa „Hovorme o jedle“ budú pre školy pripravené a na internetovom portáli k projektu voľne dostupné pracovné listy, prezentácie, krátke popisy, odkazy a iné, ktoré budú užitočným návodom a inšpiráciou pre aktivity zapojených škôl.
            • Školy, ktoré sa zapoja do týždňa „Hovorme o jedle“ budú hrať o finančné poukazy na kúpu vecných cien podľa vlastného výberu, ktoré budú slúžiť pre potreby školy na vzdelávanie o potravinách a výžive.
            • Súťažné príspevky ďalej poslúžia na inšpiráciu k vzdelávaniu o potravinách a výžive aj iným žiakom a učiteľom a budú dobrým príkladom pre nasledovanie aj pre ostatné základné školy na Slovensku.

Ďalšie plánované sprievodné aktivity k týždňu „Hovorme o jedle“

Odborné exkurzie:

Cieľ aktivity: V súčasnosti sa často stáva, že deti nevedia odkiaľ pochádzajú potraviny, ktoré každodenne konzumujú. Veľmi málo vedia aj o sezónnosti jednotlivých poľnohospodárskych produktoch a potravín. Cieľom odbornej exkurzie je ukázať deťom prvovýrobné prevádzky, farmy a spracovateľské potravinárske podniky a poskytnúť im množstvo zaujímavých informácií o pestovaní poľnohospodárskych plodín, chove hospodárskych zvierat, vyrábanej potravine, spracovaných surovinách, spôsobe ich spracovania, bezpečnosti potravinárskej prevádzky, prednosti konzumácie lokálnych potravín, sezónnosti potravín atď.

Cieľová skupina: hlavnou cieľovou skupinou sú žiaci základných škôl a stredných škôl na celom území SR

Spôsob a miesto realizácie aktivity: prostredníctvom spolupráce s domácimi prvovýrobcami, spracovateľmi a výrobcami potravín priamo v ich prevádzkových priestoroch

Doprava: Škola si dopravu zabezpečí vo vlastnej réžii

Čo zabezpečuje prvovýrobca, spracovateľ a výrobca potravín, ktorí o spoločnú aktivitu prejaví záujem:

• pre účastníkov exkurzie pripraví prezentáciu podľa vyššie uvedeného cieľa aktivity,
            • podľa možností zabezpečí ukážku časti prípadne celej prevádzky.

Po dohode s prvovýrobcom, spracovateľom a výrobcom potravín budú prezentácie k odborným exkurziám uverejnené na internetovom portáli k projektu. Tým sa umožní „virtuálna exkurzia“ aj ďalším záujemcom zo strany škôl, ktorí sa do podnikov z dôvodu obmedzených možností nedostali.

NAŠE ÚSPECHY

Školský rok 2014/2015

,,Zdravie je predpokladom kvalitného života“

Tvorivosť, kreativita a zanietenosť žiakov našej školy /1. B, 2. C, 3. A, 5. B,  7. A,  8. A,/, ktorí sa zapojili do celoslovenskej súťaže: HOVORME O JEDLE priniesli úspech v podobe Strieborného diplomuVšetkým blahoželáme.

Fotogaléria tu...

Školský rok 2015/2016

Žiačka VIII.A triedy ZŠ Bernolákova ul. Barbora Mekelová, bola ocenená v Bratislave za svoju výtvarnú prácu v súťaži Chutné maľovanie, ktoré bolo súčasťou celoslovenskej súťažno-vzdelávacej aktivity Hovorme o jedle (vyučujúca RNDr. Ľ. Hrinková). Slávnostné vyhodnotenie a odovzdávanie cien víťazom sa uskutočnilo 20.11.2015 v hoteli Carlton v Bratislave. Odborná komisia, v ktorej pracovali zástupcovia organizátorov, odborných garantov, potravinárskych zväzov a združení a učitelia základných umeleckých škôl, od 25. 10. 2015 do 10. 11. 2015  hodnotila  623 súťažných príspevkov k jednotlivým vyhláseným denným témam súťažno-vzdelávacej aktivity Hovorme o jedle, 1698 výtvarných prác a 332 literárnych prác. Prihliadali na originalitu, nápaditosť a precíznosť spracovania vyhlásených tém.

Kolektívy tried: 1. A a 4. A získali aj v tomto ročníku STRIEBORNÝ DIPLOM.

Školský rok 2016/2017

Na základe výzvy SPPK spolu s Centrom rozvoja znalosti o potravinách, n. o. sme sa aj v tomto školskom roku, už po tretíkrát, zapojili do súťažno - vzdelávacieho projektu o potravinách: Hovorme o jedle. Tvorivosť, kreativita a zanietenosť žiakov - 1. B, 2. A, 2. B,    2. C, 4. A, 4. B a 8. A, ktorí sa zapojili do celoslovenskej súťaže svojimi aktivitami, priniesli úspech pre našu školu v podobe BRONZOVÉHO DIPLOMU. Všetkým blahoželáme!