Aj tento rok sa nám v silnej robotickej konkurencii základných a stredných škôl zo Slovenska podarilo obsadiť 2. miesto. Trenčiansky robotický deň 2022 je celoslovenská robotická súťaž v stavbe a programovaní autonómnych robotov. Farby našej školy a Amavet klubu skvele reprezentoval Pavol Emanuel Laban. Blahoželáme. Všetkým ďakujeme za podporu
Ruská pieseň nad Dunajom
Aj v tomto roku na jeseň oslavovali ruskú pieseň v Ružomberku, kde sa konal XI. medzinárodný festival ,,Ruská pieseň nad Dunajom“.
Viktória Štefanovová žiačka 6.A triedy sa ruský jazyk ešte neučí ale, jej záujem a láska k spevu jej nebránia spievať v ruskom jazyku. Po odznení náročnej piesne sa z hľadiska ozýval potlesk, bravó a maladec...
iBOBOR 2022/2023
Aj tento školský rok sa naša škola zapojila do celoslovenskej informatickej súťaže iBobor, ktorej hlavným cieľom je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa. Úlohy preverili u každého účastníka čítanie s porozumením a ich logické myslenie.
Všetkým účastníkom ďakujeme za účasť v súťaži a za dosiahnuté úspechy a dúfame, že ich motivujú k tomu, aby si zmerali sily v informačnej súťaži aj budúci školský rok. Blahoželáme!
Celoslovenské výsledky súťaže iBOBOR po vyhodnotení nájdete TU: https://zsbervv.edupage.orgh . Celkové výsledky súťaže si môžete pozrieť aj na EduPage.
Deťom o sv. Martinovi
Mnohé deti sú dnes možno sklamané, pretože Martin neprišiel na bielom koni a nepriniesol so sebou sneh, ale pricválal k nám na svoj sviatok 11.11. na šedom koni.
To však nám prváčencom nebránilo, aby sme si dnes celým vyučovaním pripomenuli, kto bol sv. Martin. Na čítaní sme si rozpovedali príbeh o sv. Martinovi, ktorý hovorí o tom, ako sa vedel podeliť so žobrákom so svojim plášťom. Na hodine matematiky sme počítali vločky, ktoré začali padať po obdarovaní žobráka. Na hodine prvouky sme k téme dňa v týždni sv. Martina zložili krátku básničku. Na hodine hudobnej výchovy sme si zaspievali pieseň o sv. Martinovi a zruční prváci na hodine výtvarnej výchovy vymodelovali z plastelíny koníka sv. Martina. Na telesnej výchove vyskúšali cválanie koníka.
Martin na bielom koni
Sviatok sv. Martina bol jedným z najobľúbenejších sviatkov roka. Deti čakali na prvý sneh, gazdinky piekli svätomartinskú hus, martinské rožky a koláče, skrátka posvätenie ako sa patrí... aj my v šiestom oddelení sme sa porozprávali o sv. Martinovi, čítali sme si legendy i pranostiky viažuce sa k tomuto dňu. Rozprávali sme si o tradíciách a zvykoch, ktoré sa robili na sv. Martina. Každé dieťa si vyrobilo svojho bieleho koňa. A už iba čakáme, kedy nám zasneží.
O stromoch pri stromoch
Učiť sa o stromoch zo školskej lavice sa samozrejme dá, no učiť sa o nich priamo pri nich, pod ich korunami, je oveľa lepšie, ľahšie a názornejšie. Takto to zhodnotili aj naši piataci, ktorí spoznávali v areáli školy naše vždy zelené dreviny a kry, teda ihličnany, podľa ich typických znakov. Exteriér školy sa stal na krátku chvíľu našou biologickou učebňou. Určite si to niekedy zopakujeme.
Uspeli sme v okresnom kole súťaže v učení cudzích jazykov!
Začiatkom novembra nás potešila skvelá správa – naša trieda 6.C získala 2.miesto v okresnom kole súťaže Jazykový WocaBee šampionát 2022!
2.miesto v okresnom kole je pre nás o to cennejšie, že celková účasť v štvrtom ročníku šampionátu dosiahla rekordný počet 47 735 žiakov a študentov z celého Slovenska. Spolu s počtom zapojených tried rastie aj kvalita šampionátu – na úspech bolo potrebné vynaložiť veľa úsilia.
Šiestakom blahoželáme!
TESTOVANIE
„Mnohokrát v živote budeme skúšaní na našej ceste k úspechu. Toto je nevyhnutná okolnosť, ktorá nastane bez ohľadu na to, kto ste alebo kam idete.“
Dnes, 8.11.2022 sa na našej škole uskutočnilo testovanie žiakov 6.ročníka z matematiky a slovenského jazyka. Ide o pilotné overovanie testovacích nástrojov, ktoré priamo na škole
zabezpečovali zamestnanci NIVAM. Veríme, že žiaci úspešne zvládli otázky a úlohy, a tak zúročili svoje vedomosti.
LAND ART
V Školskom klube detí, sme začiatkom novembra využili krásne jesenné počasie, na tvorenie z prírodného materiálu, ktoré nám ponúka táto krásna jeseň. Deti sa učili rozvíjať svoju kreativitu a zmysel pre detail, keď vytvárali tieto krásne diela.
Opadalo žlté lístie,
ľahlo si, že bude spať,
no hruštičky rozhodli sa,
že z neho budú LAND ART vytvárať.
Ako sme oslávili svetový deň behu
Svetový deň behu (5.11.) spája tisíce ľudí v stovkách miest po celom svete. V roku 1999 ho založil bežec Bill McDermott s cieľom podporiť boj proti chudobe vo svete. A prečo práve beh? Pretože beh je jedna z najprirodzenejších aktivít pohybov človeka. Prináša nám množstvo fyzických, ako aj psychických benefitov, o čom sme sa mohli presvedčiť aj my, žiaci 1. oddelenia školského klubu. Nielenže sme si v tento deň skvelo zabehali a zasúťažili, ale aj dokázali, akí výborní bežci sme!
Video tu:
Jesenné radovánky
Jeseň má mnoho podôb a rôznych prívlastkov. Jej farebné nádhery potešia oko a vyčaria úsmev na mnohých tvárach. Keďže z okien na nás číhajú prekrásne farby jesene, aj dnes sme si v školskom klube vytvorili takéto krásne listy, ktoré sme vytvorili z peny na holenie a rôznych jesenných temperových farieb. Deti sa na tom veľmi zabávali a táto výtvarná technika ich veľmi zaujala. Aj takto trávime posledné jesenné dni v škole.
CodeWeek
Do celosvetovej aktivity Európsky týždeň programovania – CodeWeek (https://codeweek.eu) – sa svojimi aktivitami zapojili aj naši žiaci. Ide o nezávislú iniciatívu, ktorej cieľom je priblížiť každému programovanie a digitálnu gramotnosť zábavnou a pútavou formou.
Naše aktivity boli zamerané na základy programovania a prácu s robotmi. Takto sme podporili naše aktivity v smere modernizácie vyučovania Informatiky na našej škole.
„ Keď čítanie nebolí“
Žiaci radi prijímajú iné formy vyučovania , pri ktorých rozvíjajú kreativitu a hravou formou sa aj niečo nové naučia alebo si upevnia. No nielen žiaci potrebujú takéto ozvláštnenie vo svojom školskom živote, ale aj samotní učitelia, aby nabrali nové inšpirácie, ktoré potom môžu využiť vo svojej práci na hodinách. Svoju kreativitu si mohli učitelia SJL vyskúšať na odbornom seminári s lektormi OZ Edusteps, ktorí nás prostredníctvom interaktívnych hier zabavili a stali sa zdrojom našej ďalšej kreativity na hodinách slovenského jazyka a literatúry.
Školské kolo Olympiády zo SJL
Olympiáda zo slovenského jazyka vstúpila v tomto školskom roku do svojho 15. ročníka. Táto súťaž je určená pre žiakov 8. a 9. ročníka. Do októbrového školského kola sa zapojilo 18 žiakov. Súťažiacich čakali 3 náročné disciplíny, ktoré preverili ich gramatické vedomosti (gramatický online test) i praktické zručnosti (transformácia textu a ústny prejav na určenú tému). Súčet bodov za jednotlivé disciplíny rozhodol, že úspešnými riešiteľmi školského kola sa stali tieto žiačky:
1. miesto – Tamara Homoľová 9.C
2. miesto – Rebeka Bížová 8.C
3. miesto – Viktória Varichajová 9.A
Našim najlepším slovenčinárkam blahoželáme a víťazke prajeme veľa chuti a elánu pri príprave na okresné kolo, v ktorom bude v novembri reprezentovať našu školu. Držíme palce!
Beseda so spisovateľom, redaktorom a scenáristom
Dňa 25.10.2022 sa naši ôsmaci zúčastnili v Hornozemplínskej knižnici zaujímavej besedy s rómskym spisovateľom, redaktorom a scenáristom Romanom Goroľom, ktorý pochádza z Čaklova. Porozprával im o svojom živote, štúdiu i pôsobení v slovenskom rozhlase a televízii. Žiakov zaujali jeho nahrávky rôznych reportáží a proces ich vzniku. Predostrel žiakom i svoju tvorbu, ktorá má korene ešte v jeho detstve. Mali tak možnosť spoznať básne plné viery, lásky, ale i melanchólie, ktorá je realitou všedných dní.
Tekvičky z našich záhrad
To, že tekvice sú jesenné plody našich záhrad deti z oddelenia 8 už vedia. V našej triede nevyrástla jedna krásna tekvica, ale celá záhrada krásnych tekvíc. Popoludnie plné aktivít sme nemohli nijak inak osláviť ako poriadnou tancovačkou. A šup spokojne na jesenné prázdniny.
Besiedky pre starých rodičov
Takmer celý október bol venovaný úcte k starším a naše babky a dedkovia po dlhej dobe mohli prísť medzi nás do školy, kde si pre nich pripravili naši žiaci krátky program utvorený z básní, piesní a tanca.
Zvládli to výborne, úsmevy na tvárach a potlesk nás veľmi potešil. Po vystúpení obdarovali hostí vlastnoručne pripravenými darčekmi. Strávili sme s rodičmi a starými rodičmi príjemné popoludnia v našich triedach či knižnici.
Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie s nimi.
DARUJME DEŤOM KNIHY
Ako to už býva, najvďačnejšími poslucháčmi boli vždy deti. A čo je na deťoch najkrajšie? Že sú zvedavé. Chcú počuť, vidieť, ale aj skúsiť. Chcú si chytiť knihu do vlastných rúk a prečítať riadky vlastnými očami. A chcú sa pochváliť, čo dokážu, čo vedia. Mladšie deti sa chcú vyrovnať starším ,čo poháňa túžbu po čítaní. A tak je to stále.
Aj naši štvrtáci si pripravili program pre prvákov, ktorý ich zaviedol do sveta kníh cez rozprávky, príbehy, básničky, divadielka a rôzne iné aktivity spojené s knihou. Kniha bude deti sprevádzať celý život a my, dospelí, im môžeme pomôcť iba jediným spôsobom.
Nechajme deti čítať! Pretože detská myseľ je ako nepopísaná kniha.
A ako povedal Maxim Gorkij – Za všetko, čo je vo mne dobré, vďačím knihe.
Svetový deň duševného zdravia
Mnohí z nás často zabúdajú, že vlastníme jeden z najúčinnejších nástrojov na pomoc niekomu, kto zažíva krízu duševného zdravia. Je to počúvanie.
Keď sa pokúsite niekoho počúvať, vycíti váš záujem. Bez slov mu odkážete, že mu venujete to najcennejšie, čo máte - svoj čas a svoju blízkosť. A tak tomu bolo i na našich hodinách, kedy sme sa rozprávali o tom, aké dôležité pre človeka je duševné zdravie. Naučili sme sa, že aj vďaka chybám sa vieme poučiť a ony nás posúvajú ďalej, že správna komunikácia je odrazovým mostíkom pre dobré medziľudské vzťahy a že nemusíme byť odborníkom na duševné zdravie, aby sme blízkemu pomohli. Stačí, ak sa budeme počúvať.