V sobotu 13. 10. 2018 to v našom ŠKD žilo. Dopoludnie sme strávili netradične a zábavne. Päť oddelení spolu so svojimi vychovávateľkami sa vybralo plniť úlohy Kyslíkovej dráhy. Deti si zmerali svoje sily a odvahu pri zdolávaní prekážok. Lesnými chodníkmi sme vyšli až na lúku, kde sme sa občerstvili. Počasie nám prialo a tak sme na slnkom zaliatej lúke pustili našich vlastnoručne vyrobených šarkanov. Šarkaniáda to bola ako sa patrí. Lúka hrala veselými farbami, radosťou a smiechom detí. Cestou späť sme sa pohrali s našou fantáziou a z rôznych prírodnín sme tvorili domčeky, vesmírne lode, či zvieratká. Domov sme sa vrátili plní dobrej nálady, radosti a s dobrým pocitom, že sobotné dopoludnie nám stálo za to.
Týždeň pešej chôdze
Chôdza je tou najprirodzenejšou, najjednoduchšou, a zrejme aj najzdravšou pohybovou aktivitou. Chodiť môže takmer každý, v každom veku, každý deň, takmer všade, za každého počasia, kedykoľvek počas dňa, primerane dlho, aj sám a zadarmo. Počas chôdze nacvičujeme správne dýchanie, správne držanie tela i relaxáciu v pohybe. Chôdza by sa kvôli týmto jasným výhodám v porovnaní s ostatnými pohybovými aktivitami mala stať u každého, kto môže chodiť, tou základnou každodennou pohybovou aktivitou. Žiaci našej školy si mali možnosť minulý týždeň spestriť cestu do školy alebo zo školy hrou. Po ceste zo školy smerom na sídlisko Máj hľadali ukryté slová hesla: 10000 krokov denne zlepší tvoje zdravie. Spomedzi správnych odpovedí sme vyžrebovali a odmenili týchto úspešných hľadačov:
- Stupeň: N. Novická (1. C), T. Sopková (1.B), T. Harvilko (3.B)
- Stupeň: M. Dudaščík (5.A), E. Svobodová (6.A), I. Baschierová (8.C)
Veríme, že aj ostatní sa po ceste zabavili a urobili niečo pre svoje zdravie.
Beseda so včelárom
Med - úžasný produkt prírody, bez ktorého si nevieme predstaviť Vianoce v podobe perníkov, či ako prvá pomoc pri chrípke. Aj napriek súčasnej dobe, ktorá sa spolieha skôr na silu človeka pri liečení, ako na silu prírody, má a dostáva med svoju dôležitú úlohu.. Práve preto sme oslovili pána Tomčáka, ktorý je včelárom, aby deti hravou formou zasvätil do života a práce nielen včelára, ale aj včiel. Pán Tomčák nám veľmi pútavo porozprával od vývinu včielky, cez všetky fázy jej života a ich charakteristiku ( včielka- vajíčka, včielka- kukla, včielka- upratovačka, včielka- kŕmička, včielka- lietavka- výskumník- hľadač, včielka- robotnica ). oboznámil nás s úlohou kráľovnej, no a samozrejme s namáhavou prácou pri celoročnej starostlivosti o úle, spracovaním medu, výrobou vosku, rámikov do úľa. Pán včelár deťom ukázal všetko, všetkého sa mohli dotknúť ( plasty, vosk, rámček, úľ, úlik, dymák ). Vypočuli sme si aj odpovede na otázky, ktoré kládli deti pánovi včelárovi.
Na záver našej besedy si všetci vyskúšali funkčný dymák, pomocou ktorého sa včielky zadymujú pre zjednodušenie práce včelára so včelami. Odmenou bolo rozpúšťanie medu na jazyku, s ktorým sme sa podelili ako v jednom úli.
Pán včelár nás v závere oboznámil aj so včelárskym náučným chodníkom, ktorý sa nachádza v Sedliskách pod hradom Čičva. Skúste sa tam zastaviť, pozorovať život včiel a uvedomiť si jej úžasnú trpezlivosť a vytrvalosť pri jej "mravčej" práci. Nie nadarmo sa hovorí: " Si usilovný ako včielka."Fotky tu..
Beseda s Branislavom Jobusom
Žiaci III. B triedy sa v Hornozemplínskej knižnici stretli so spevákom, hudobníkom a spisovateľom Branislavom Jobusom. Na besede sa tretiaci dozvedeli o čom sú jeho knihy, kto je Anciáš a odkiaľ sa vzal, ako prežíva jednotlivé príbehy, ktoré píše. Spisovateľ žiakom porozprával zopár zážitkov, z ktorých mnohé sa dostali aj do jeho kníh pre deti. Prezradil im mnohé o svojich snoch a túžbach. Beseda sa po chvíli zmenila na koncert. Rozhovor o knihách bol poprepletaný piesňami a hudobnými vstupmi. Stretnutie so spisovateľom skončilo autogramiádou.
Okresné kolo v cezpoľnom behu
Dňa 04.10.2018 sa žiačky našej školy zúčastnili OK v cezpoľnom behu, ktoré sa konalo nad Vranovom pri „Troch krížoch“. Spomedzi všetkých zúčastnených základných škôl si naše družstvo žiačok v zložení Viktória Sabolová 6.A, Soňa Melegová 7.A a Viktória Varichajová 5.A vybojovalo titul majstra okresu žiačok ZŠ na rok 2018/2019 a zároveň postúpilo na krajské kolo, ktoré sa uskutoční v Starej Ľubovni 11.10.2018. Najúspešnejšou z nášho družstva bola Viktória Sabolová, ktorá obsadila 3.miesto medzi jednotlivcami. Soňa Melegová skončila ôsma a Viktória Varichajová na peknom 11.mieste. Naši chlapci Bartko Róbert, Pavlo Radovan a Roháč Patrik skončili na 6. mieste spomedzi desiatich zúčastnených škôl. Všetkým za vzornú reprezentáciu školy ďakujeme a dievčatám držíme prsty na krajskom kole.
Druhý telemost
eTwinnig na našej škole
eTwinnig sa zameriava na podporu využívania moderných informačných a komunikačných technológií za účelom vytvorenia partnerstiev európskych škôl . "E" je skratka pre "elektronický" a "twinning" znamená "partnerstvo, družba". Prostredníctvom eTwinnig môžeme realizovať inovatívne školské projekty v rámci vyučovania v bezpečnom virtuálnom prostredí (TwinSpace).
eTwinning je súčasťou Erasmus+, programu EÚ v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu.( zo stránky www.etwinning.sk)
ZŠ Bernolákova vo Vranove nad Topľou je v tomto školskom roku zapojená do tohto projektu. Do projektu sa zapojili školy z Fínska, Talianska a Českej republiky. Spolupracovať budeme na projekte s názvom „What do you like?“. Cieľom projektu je vytvorenie priestoru pre rozvoj kontaktov a komunikácie medzi žiakmi prostredníctvom informačno - komunikačných technológií, prípadne výmeny a návštevy žiakov a učiteľov. Prvé virtuálne stretnutie- náš prvý telemost sme absolvovali ku príležitosti Európskeho dňa jazykov s naším partnerom z Talianska. Druhý telemost je s partnerom z Českej republiky. Anglický jazyk sa tak stal základným dorozumievacím prostriedkom medzi našou školou a partnerskými školami. Dôležitým prostriedkom je motivácia žiakov k učeniu sa anglického jazyka.
Po stopách Mikuláša Koperníka
Pozorovanie okolitého vesmíru sú pre nás inšpiratívnou a neodmysliteľnou oblasťou pôsobenia. Aj preto žiaci štvrtého ročníka navštívili Hvezdáreň a planetárium v Prešove. Pobyt v planetáriu im pripomenul, že stále okolo nás žiaria miliardy sĺnk a nabádal ich vstúpiť do týchto neprebádaných svetov. Najprv si vypočuli prednášku o vesmíre a vesmírnych telesách. Žiaci mali možnosť prostredníctvom videofilmu objavovať, bádať a citlivo vnímať nové informácie o Zemi, Slnku, hviezdach a planétach. Neskôr sa žiaci presunuli pod umelú hviezdnu oblohu planetária. Usadili sa do pohodlných kresiel a na chvíľu sa ocitli v úplnej tme, ktorú osvetľovalo tisíce hviezd. Spoločne vyhľadávali jednotlivé hviezdy ako Polárku a Sírius, súhvezdia, pozorovali pohyb Slnka na letnej a zimnej oblohe a započúvali sa do príjemnej sprievodnej melódie popretkávanej množstvom nových informácií o vesmíre. Exkurzia naše očakávania nesklamala.
Exkurzia v Steel parku a Európska noc výskumníkov
Dňa 28.9.2018 si naši siedmaci a deviataci zašli do zábavného centra a kreatívnej fabriky zároveň v meste Košice.
„Oceľ – steel – neustály vývoj a výskum, nové dimenzie využitia.“ Tak aj takýto nápis a veľa iných si mohli žiaci všimnúť pri prehliadke expozície na troch poschodiach. Zároveň videli veľa zaujímavých prístrojov a javov z oblasti fyziky, optiky, magnetizmu, hutníctva, geológie, chémie a matematiky. Najviac ich zaujali interaktívne pomôcky k spracovaniu rudy, interaktívna periodická tabuľka, interaktívny piesok, šplhadlo, ktorým sa žiaci vyšplhali vlastnou prácou, lis na lisovanie plechoviek a veľa ďalších zaujímavých javov. Veľkú radosť im priniesol fakt, že obleky, v akých pracujú hutníci, si môžu vyskúšať. Potom sa žiaci stratili pod dohľadom lektorov v bádateľských laboratóriách, kde si zábavnou a netradičnou formou spestrili vyučovanie pri témach ako sú napr.: Ako oklamať svoje zmysly, Súboj na labilnej tácke, Po stopách fyzikálnej veličiny, Čo ukazuje váha. Po krátkej obedňajšej prestávke sme sa všetci autobusom premiestnili do OC Optima, kde sa konala Európska noc výskumníkov. Tu si žiaci mohli pozrieť a vyskúšať pokusy a pozorovania v oblasti biológie, chémie, fyziky, informatiky, matematiky ale aj práva, ekonomiky. Unavení, ale naplnení poznaním a zážitkami sme sa vrátili späť domov. Cieľom tejto exkurzie bolo nadchnúť našich mladých pre prírodovedné predmety a techniku, myslím, že cieľ bol naplnený.
Boli sme na Dukle
Vo štvrtok ráno, 27. septembra 2018, sa žiaci deviatych ročníkov vybrali po stopách bojov II. svetovej vojny.
Navštívili Vojenské historické múzeum vo Svidníku, kde sa prostredníctvom krátkych filmov i zaujímavej prednášky oboznámili s históriou bojov v okolí mesta i priľahlých obcí. Pamiatke vojakov sa poklonili pri Pamätníku sovietskej armády.
Vo vyhliadkovej veži na Dukle si vypočuli historicky podložené fakty i zaujímavosti o bojoch počas Karpatsko – duklianskej operácie. A sprievodca pozornosť svojich poslucháčov upútal aj informácii o udalostiach, ktoré sa odohrali v priľahlých obciach v povojnových rokoch.
Svoju cestu a históriou zakončili pri Pamätníku 1. československého armádneho zboru s armádnym cintorínom, kde položili kyticu kvetov, ktorou prejavili úctu padlým v boji.
Náš prvý telemost
Cesta za zdravím
Najcennejšie v živote človeka je zdravie.
Cesta za zdravím nie je jednoduchá. Je plná rozumných plánov, odhodlaní a určite je aj plná odriekania. Zdravie je asi jediné, čo sa nedá kúpiť, no jeho stav sa dá ovplyvniť.
Pod ruinami hradu Čičva, niekdajšieho sídla bohatých Nadášdyovcov, Drugetovcov a Báthoryovcov sa rozpriestierajú lány plné ovocných a zeleninových produktov. Vraj niekedy táto „panská kerta“ slúžila ako zdroj vitamínov pre pánov žijúcich na Čičvianskom hrade. Dnes je v rukách firmy Agromix, ktorá v nej úspešne dlhé roky produkuje vitamínové zdroje pre blízkych i vzdialených obyvateľov podčičvianskeho kraja. Rovnako slúži aj našim žiakom, ktorí už dlhé roky užívajú ich ovocie a zeleninu vypestované v tomto prostredí. Preto si s veľkým záujmom časť z nich – žiaci 2.A a 6.B - vypočuli výklad riaditeľa Agromixu p. Vagaského, ktorý ich sprevádzal dňa 25. 9. 2018 priestormi ovocného sadu a zeleninových lánov.
Z exkurzie odchádzali naši žiaci plní nových vedomostí o pestovaní vitamínov, o ich dôležitom vplyve na zdravie a v rukách si odnášali ako malý darček na pamiatku voňavé jabĺčko.
JESENNÁ OLYMPIÁDA
Teplé letné dni skončili. S jeseňou k nám zavítalo aj o čosi chladnejšie počasie. Ani to nám neubralo na chuti zašportovať si. 26. septembra 2018 privítali na školskom dvore žiaci tretieho ročníka našich hostí, predškolákov z MŠ Sídlisko 1. mája a z MŠ Juh. Športovému zápoleniu predchádzalo otvorenie olympiády a tanec s výstižným názvom Hýb sa. O ceny v šiestich športových disciplínach, a to slalomový beh, prekážkový beh, hod gaštanom na cieľ, prenášanie orecha na lyžičke, podliezanie prekážok, kop do bránky, bojovalo dovedna 65 škôlkarov a 60 tretiakov. Športové aktivity deti hravo zvládli a boli za to ocenené medailami.
PaedDr. Mária Polomčáková
Čarovné kriedy v ŠKD
Akoby čarovným prútikom sa v piatok 28.9.2018 zmenil chodník pred našou školou. Deti zo školského klubu ho vymaľovali farebnými kriedami. Množstvo rozprávkových bytostí, víl, princezien, zvieratiek, kvetov, dopravných prostriedkov a jesenných variácií mohli obdivovať nielen deti, ale aj ich rodičia.
DYNO NA MAJSTROVSTVÁCH SVETA
V dňoch 20.-23.09.2018 na Zimnom štadióne v Ústí nad Labem sa konali Majstrovstvá sveta tanečných disciplín IDO. 1997 tanečníkov zo 17.štátov sveta a naši „DYŇÁCI“boli medzi nimi! Exelentné výkony tanečníkov hodnotila 14-členná medzinárodná porota.Členovia TK-DYNO s hrdosťou a odhodlaním nastúpili na tanečnú plochu a dôstojne reprezentovali Slovensko.Domov si priniesli dve finálové umiestnenia : v kategórii disco show skupina/7.miesto/a disco sólo/7.miesto/. Svetová špička tanečníkov v street dance show,disco show a disco dance sa len tak ľahko nevidí.My všetci,ktorí sme tam boli máme silný tanečný zážitok na celý život. Veľké poďakovanie patrí všetkým reprezentantom TK-DYNO za ich nasadenie,bojovnosť a vzájomnú podporu.Ďakujeme všetkým rodičom,ktorí s nami prežívali nezabudnuteľné chvíle,ale aj tým,ktorí na nás vo Vranove mysleli. Veľká vďaka patrí ZŠ Bernolákova a sponzorom,ktorí nám prispeli na prepravu a všetkým priaznivcom TK-DYNO,ktorí nám verili a držali prsty.
Dana Pelcerová
Za vôňou lesa a teplými lúčmi slnka
V závere krásnych slnečných septembrových dní žiaci I. stupňa našej školy absolvovali Didaktické hry v prírode. Pod vedením triednych učiteľov prekonávali v rámci pohybových aktivít prekážky, ktoré nám ponúkol náučný chodník Bíla Hura. Spestrením boli aktivity v prírode – beh v teréne, pohybové hry s netradičnými prvkami( prírodný materiál). Naplno sme využili vedomosti z prírodovedy a vlastivedy, ktoré sme dokázali skĺbiť s aktívnym pohybom. Žiaci si akciu naplno vychutnali, pripravené aktivity zvládli na výbornú a s úsmevom dokazovali svoju zdatnosť, odvahu a radosť z pohybu.
Dopravné ihrisko
Žiaci prvého stupňa v tomto týždni absolvovali dopravnú výchovu na dopravnom ihrisku . Prostredníctvom vlastných zážitkov zistili, že byť účastníkom cestnej premávky a dodržiavať pravidlá nie je jednoduché. Svojou šikovnosťou však milo prekvapili organizátorov aj učiteľov. Hravo získané vedomosti a zručnosti im budú užitočné v ďalšom živote.
STD Domaša Tour 2018
Je skvelé cítiť vietor vo vlasoch a slnečné lúče na tvári. Nič nedokáže roztancovať pulz a rozospievať srdce viac, ako jazda na bicykli. Práve kvôli takýmto pocitom sa stretli 8. septembra malí aj veľkí milovníci cyklistiky na Domaši. Takmer stovka detí súťažila v troch vekových kategóriach. Okrem jazdy si deti užili maľovanie na tvár a skvelú tombolu. Najlepší z najlepších boli ocenení trblietavým pohárom a sladkou odmenou. No nakoniec boli víťazi všetci, ktorí prekonali sami seba a došli do cieľa. Naša škola bola spoluorganizátorom tohto úspešného podujatia spolu s Klubom otužilcov Vranovské Vydry.
Vzácna návšteva až z Mexika
V pondelok 17. 9. 2018 sa žiaci 9. ročníka našej základnej školy mali možnosť oboznámiť s tým, ako vyzerá, vonia a chutí skutočné Mexiko a akí ľudia v tejto vzdialenej krajine žijú. Na našu školu totiž zavítal páter Dárius Čarš, SVD, ktorý sa s nami podelil o svoje poznatky a skúsenosti zo svojho misijného pôsobenia v tejto pre nás exotickej krajine. Žiakom prostredníctvom prezentácie plnej farieb predstavil život nielen v Mexiku, kde teraz ako kňaz-misionár pôsobí už päť rokov, ale spomenul aj svoje predchádzajúce pôsobenie v Bolívii, či Čile. Za toto vzácne obohatenie sa chceme veľmi pekne poďakovať, rovnako aj za to, že sme si mali možnosť uvedomiť, že šťastní nie sme kvôli tomu, čo všetko máme, ale vďaka tomu, ako žijeme a dívame sa na svet...