http://www.schooldance.sk/vide
http://www.schooldance.sk/vide
Hlasuje sa cez facebook.
Úspešní riešitelia v matematickej olympiáde
Dňa 9. apríla 2014 sa v CVČ vo Vranove nad Topľou uskutočnilo obvodové kolo v matematickej olympiáde v kategórii Z6, Z7 a Z8. Našu školu úspešne reprezentovali:
V kategórii Z6 Soňa Kolcunová sa umiestnila na 6. mieste, v kategórii Z8 Patrik Sabol na 3. mieste a Veronika Bertová na 4. mieste.
Minifutbal McDonald´s Cup – Krajské kolo Prešov
Dňa 24. 4. 2014 sa naši futbalisti /výber 3. a 4. ročníka – víťazi obvodového kola/, zúčastnili na krajskom turnaji základných škôl v Prešove. Po náročných súbojoch proti ťažkým súperom obsadili prekrásne 4. miesto, čím príkladne reprezentovali našu školu.
Blahoželáme a želáme veľa ďalších športových úspechov.
Slávici z lavice
Dňa 24. apríla 2014 sa v CVČ uskutočnilo obvodové kolo súťaže Slávici z lavice. Súťažilo sa v troch kategoriách do 15 rokov a jedna kategória bola pre žiakov nad 15 rokov. Našu školu reprezentovalo 6 dievčat - už tradične Júlia Miciková z 8.A, Katarína Janičová a Nora Mikčová zo 7.C, Alexandra Jevčáková z 5.A, Agáta Škripová zo 4.D a po prvýkrát sa tejto súťaže zúčastnila aj Simona Košalková z 3.A.
Naše dievčatá boli opäť úspešné a v každej kategórii získali ocenenie:
1. kategória: Simona Košalková - 2. miesto
2. kategória: Alexandra Jevčáková - 2. miesto
3. kategória: Nora Mikčová - 3. miesto
Srdečne blahoželáme !
Zážitkové vyučovanie prírodovedy
"Ak mi niečo vysvetlíš - zabudnem, ak mi to ukážeš - zapamätám si, ale ak to urobím – pochopím.“
V rámci učiva prírodovedy sa 24. apríla vybrali žiaci 1. C do múzea vo Vranove. Tu si vyskúšali inú formu výkladu učiva. Učivo im prezentovala p. Marta Hrešová, z Regionálneho centra ochrany prírody v Prešove. Porozprávala im veľa zaujímavosti o prírode, o životnom prostredí, o Zemi, ktorá nie je naším vlastníctvom. Bola nám zverená do opatery a my sa musíme ako dobrí hospodári o ňu starať! Najviac sa potešili ukážkam zo života bociana bieleho, ktorého Slovenská ornitologická spoločnosť vyhlásila vtákom roka 2014. http://www.bociany.sk/ Spestrením boli tvorivé dielne. Žiaci pracovali na rôznych úlohách a aktivitách, ktorých výsledkom bol zhotovený strom života, pozreli si výstavu „Vtáctvo Domaše“. S takouto formou vyučovania boli žiaci spokojní, v škole určite nebudú mať problém o svojom zážitku v múzeu porozprávať.
Oblečme sa do farieb Zeme
Dňa 22.4 má naša Zem krásny sviatok – Deň Zeme. Preto sme sa rozhodli, že jej venujeme ako darček - jej vlastné farby, aby sme jej tak pripomenuli, že náš život závisí od jej fungovania.
Streda – modrá – ako Voda
Voda je základ života na našej planéte.
Keby nebolo vody, nebolo by ani života.
"Vode bola daná čarovná moc byť miazgou života na Zemi." /Leonardo daVinci/
Sme doslova obkľúčení vodou. Viac než 70 % zemského povrchu zaberajú moria a oceány. Navyše 10 % pevniny - územie veľké asi ako Južná Amerika - pokrýva voda vo forme ľadu. Voda má pre našu planétu a jej obyvateľov nesmierny význam. Potrebujú ju všetky rastliny a živočíchy; život na Zemi sa rodil práve v moriach.
Voda nás teda sprevádza počas celého života, hoci si to ani neuvedomujeme. Človek sa s vodou stretáva od svojho narodenia až do posledného dňa svojho života. Považujeme ju za samozrejmosť a spravidla jej nevenujeme veľkú pozornosť. Skutočne voda je absolútne nepostrádateľnou pre všetky formy života, aké sa kedy vyvinuli na Zemi. Dokonca v našich výletoch vo fantázii science-fiction, je problematické, predstaviť si život bez nejakého "druhu vody". V mnohých smeroch voda riadi náš život. Od nej závisí, či môžeme siať a produkovať dostatok potravy. Ovplyvňuje počasie, ktoré máme. Všetko živé potrebuje vodu - ľudia, zvieratá i rastliny.
Štvrtok – zelená – ako Stromy
Stromy podopierajú oblohu. Ak zomrie les, obloha - naša strecha - sa zrúti. Príroda a človek zahynú naraz.
Lesy sú mimoriadne užitočné. Spevňujú pôdu, regulujú vodné zdroje a pomáhajú pri udržiavaní stáleho podnebia. Sú domovom tisícich živočíchov.
Väčšina ľudí si neuvedomuje veľký význam a potrebu stromov. Pri širšom pohľade, je až neuveriteľné, ako sú včlenené do celkovej existencie života na Zemi. A tým aj narastá ich význam a využitie. Stromy, ako listnaté tak aj ihličnaté, majú rovnaké, ale aj odlišné využitie a význam. Medzi rovnaký, skôr environmentálny význam patrí, že produkujú O2 (kyslík) a pohlcujú CO2 (oxid uhličitý), ochladzujú klímu, zadržujú prach a mikroorganizmy, spevňujú pôdu, znižujú hluk. Ďalšie spoločné využitie je estetické (záhradné, parkové a krajinárske kompozície) a ekonomické (drevo ako materiál a surovina, alebo ako palivo).
Piatok – hnedá – ako Pôdy
Len málo z nás rozmýšľa o pôde, ktorú máme pod nohami. V pôde však rastú rastliny a od nich závisí - priamo či nepriamo - život všetkých suchozemských živočíchov. Pôda živí obrovské množstvo ľudí a je príliš drahocenná, aby sme ju stratili.
Dnes potrebujeme veľmi veľa pôdy na pestovanie plodín, aby sme mohli nakŕmiť našu vzrastajúcu populáciu, i na budovanie našich príbytkov. Spôsob, ako nakladáme s pôdou, má ďalekosiahle dôsledky pre všetky formy života.
Nový domov pre spevavce
Apríl patrí prírode, je to mesiac, kedy na naše územie priletí najviac sťahovavých vtákov. Milióny operencov prilietajú na svoje hniezdiská alebo migrujú ďalej na sever cez naše územie. Medzinárodný deň vtáctva, ktorý sa každoročne oslavuje 1. apríla, spadá na obdobie, kedy migrácia rôznych druhov vtákov vrcholí. Poďľa ornitológov je apríl mesiacom, kedy k nám priletí najviac vtákov, odhaduje sa až 30 miliónov.Väčšina vtákov prilieta do našich končín z Afriky, menej z Ázie.
Vtáčia migrácia je fascinujúci fenomén, ktorý ľudí udivuje odjakživa. Prelet a prekonávanie obrovských vzdialeností na miesta s dostatkom potravy počas sezóny rozmnožovania či zimovania predurčila vtáky stať sa jednými z najúspešnejších živočíchov sveta.
Ale mesiac apríl je aj mesiacom lesov a 22. apríla si pripomíname aj Deň Zeme. Práve do týchto dní zapadá naša aktivita "Nový domov pre spevavce" , ktorú sme mohli pripraviť za pomoci RNDr. P. Pjenčaka. Pod jeho vedením sa žiaci 6.A triedy dozvedeli pravidlá správneho zhotovovania vtáčej búdky. Niektorí si aktívne s kladivkom v ruke vyskúšali aj jej skladanie. Nové príbytky pre spevavce sme zavesili po stromoch v areále školy a ostáva nám len dúfať, že sa niektorým operencom zapáčia a nasťahujú sa, aby vychovali ďalšie potomstvo.
Ku Dňu narcisov
Pred 19 rokmi odštartovala Liga proti rakovine unikátny projekt – zbierku Deň narcisov. Počas rokov sa vypracoval vďaka dôvere ľudí a skvelej organizácii LPR v najväčšiu verejnoprospešnú finančnú zbierku na Slovensku. Takmer 95% obyvateľov Slovenska tento projekt pozná a hodnotí ho pozitívne.
Cieľom Dňa narcisov je vniesť problematiku boja proti rakovine ako aj pravdu o súčasnom postavení chorých na Slovensku bližšie k ľuďom – do ulíc, aby sa z choroby nestal len strašiak, ale fakt, ktorý ľudí spája. Deň narcisov sa už tradične koná v apríli každý rok. Jeho symbolom je žltý narcis – kvietok nádeje, ktorý si ľudia pripínajú na odev, aby týmto spôsobom vyjadrili solidaritu s osobami trpiacimi touto chorobou.
Aj naša škola sa aktívne zapojila do tejto verejnej zbierky ktorá sa konala v piatok 11. apríla. Žiaci 8. ročníka označení žltým narcisom boli oficiálnymi reprezentantmi tejto akcie.
Do zbierky sa aktívne zapojili žiaci, učitelia aj ostatní pracovníci školy s myšlienkou ... prijmime kvietok nádeje a ďakujme za to, že patríme k tým , ktorí môžu prispieť a nie k tým, ktorí túto pomoc potrebujú. Všetkým, ktorí vyjadrili týmto spôsobom svoj postoj a solidaritu patrí veľké - ĎAKUJEME.
Aj my sme prispeli sumou 248,86€
KLOKAN A KLOKANKO
Aj tento rok sa naša škola zapojila do najväčšej celosvetovej matematickej súťaže KLOKAN. Súťažilo 75 žiakov z prvého a 59 žiakov druhého stupňa. Súťaž prebiehala 24. apríla 2014. Zúčastniť sa jej mohol každý, kto rád rieši matematické úlohy. Príklady boli ľahké, no poniektorí sa poriadne zapotili. Výsledky sú na internete od 14.apríla a nájdete ich na www.matematickyklokan.sk.
Ako v každej súťaži, aj tu zvíťazili len tí najlepší. Ale určite mali všetci dobrý pocit zo snahy urobiť niečo viac pre rozvoj svojej osobnosti a dobre sa zabavili. Veď MATEMATICKÝ KLOKAN – to je zábava!
Naši najúspešnejší:
KLOKANKO I1. Ema Hudáková - 1. C - 83, 3%
Sofia Pyreňová - 1. C - 83, 3%
2. Jerguš Jenčo - 1. A - 81,7%
Teo Ondrovič - 1. A - 81, 7%
3. Hana Haritunová - 1. A - 75%
KLOKANKO II
1. Nicolas Lukčo - 2. A - 77, 8%
KLOKANKO III
1. Benedikt Fedor - 3. B - 80%
KLOKANKO IV
1. Jela Fabiánová - 4. A - 86, 7%
2. S. P. Van Vuuren - 4. A - 78, 9%
3. Patrik Tomáš - 4. B - 73, 3%
KLOKAN
1. Lukáš Fedor - 6. A - 91, 7%
2. Dominika Bodorová - 5. D - 81, 7%
3. Patrik Sabol - 8. A, Jana Demčáková - 9. C - 78, 3%
4. Viktória Petríková - 5. D - 76, 7%
5. Tadeáš Fedor - 5. C, Tomáš Kormaník - 9. D - 75, 8%
Minifutbal McDonald's Cup /najmladší žiaci/
Dňa 10. apríla 2014 sa výber chlapcov 3. a 4. ročníka zúčastnil na turnaji obvodového kola tradičnej futbalovej súťaže žiakov základných škôl. V napínavých súbojoch predviedli chlapci peknú, kreatívnu a zodpovednú hru. Najmä vo vyrovnanom finále so ZŠ Lúčna dokázali svoje skvelé schopnosti a bojovnosť. Po dvoch prekvapivých rýchlych góloch sme vyrovnali a nakoniec zvíťazili na penalty. Zopakovali sme tým úspech z minulého roka a obsadili znova vytúžené 1. miesto.
Blahoželáme.
Máme striebro na kraji
Po víťazstve na okresnom kole žiačok v hádzanej sme sa 9.4.2014 zúčastnili krajského kola, kde sme obsadili krásne 2. miesto po nevydarenom finálovom zápase.
Priebeh zápasov:
ZŠ Bernolákova - ZŠ Kamenica nad Cirochou 16:4
ZŠ Bernolákova - ZŠ Májové námestie 1 Prešov 8:15
Dievčatám za krásne 2. miesto ďakujeme a prajeme veľa ďalších úspechov.
Les ukrytý v knihe
Ochrana prírody v dnešných časoch je veľmi výrazným problémom, o ktorom by sa malo hovoriť veľmi často snáď vo všetkých oblastiach nášho života. Nie je to iba záležitosť lesníkov či poľovníkov, ale nás všetkých. Vzduch dýchame všetci, vodu pijeme tiež, prechádzka lesom nám poteší dušu i oči.
Aj preto sa naša škola v tomto roku zapojila do projektu LES UKRYTÝ V KNIHE, ktorý bude prebiehať od 14. 4. 2014 do 16. 5. 2014 pod vedením lesného pedagóga p. Michala Dobranského a školskej knihovníčky. Súbežne s aktivitami k tomuto projektu majú deti možnosť zapojiť sa do súťaže o najkrajší komix o lese.
Veríme, že aj takou troškou prispejeme k tomu, aby si nielen deti, ale aj dospelí uvedomili nevyhnutnosť chrániť si svoje okolie, ktoré je úzko späté s kvalitou nášho života.
Opäť zlatí...
Dňa 4. 4. 2014 sa žiaci ZŠ Bernolákova zúčastnili Obvodného kola v hádzanej, kde obsadili víťazné 1. miesto.
Priebeh zápasov:
ZŠ Lúčna - ZŠ Bernolákova 6:15
ZŠ Kukučínova - ZŠ Lúčna 3:14
ZŠ Bernolákova - ZŠ Kukučínova 22:7
Stretnutie s Valentínom Šefčíkom
Žiaci II.A dostali možnosť stretnúť sa v Hornozemplínskej knižnici na besede so spisovateľom Valentínom Šefčíkom.
Valentín Šefčík sa narodil v Levoči, ale žije a tvorí v Prešove. K deťom má blízko. Je riaditeľom i učiteľom na malotriedke v Bertotovciach pri Prešove. Šefčíkova tvorba našim žiakom učarovala vtipom, humorom, hravosťou. Je autorom kníh Basta fidli, Kniha na vydaj, Kamienky pri ceste.
Počas besedy pán Šefčík deti oboznámil so svojou tvorbou, postupmi, ktoré používa pri písaní a porozprával aj o tom, čím všetkým prejdú rukopisy, kým sa kniha vydá. Žiaci sa dozvedeli, kedy vznikla jeho prvá básnička a otvoril dvierka aj do svojho súkromného života. Deti so záujmom počúvali a spisovateľa zahrnuli množstvom otázok, na ktoré im veselo a vtipne odpovedal. Milým prekvapením pre autora bol prednes z jeho tvorby v podaní detí.
Čitateľov iste poteší ďalšia kniha, ktorú autor pripravuje. Príjemné stretnutie sa skončilo autogramiádou.
Chráňme našu planétu!
„Ak človek bude naďalej ničiť prírodu, podreže si sám konár, na ktorom sedí. Rozumná ochrana prírody je súčasne aj ochranou ľudstva.“
George Lawrence Durrell
Tak teda poďme do toho spoločne a ukážme, že nám na prírode záleží. Každý z nás môže prispieť k ochrane nášho životného prostredia, stačí sa zapojiť a pridať ruku k dielu. V novembri sa na našej škole uskutočnil jesenný zber papiera, na ktorom sa vyzbieralo 12 417 kg. Pokračujeme jarným zberom.
Kedy? od 7.4. – do 11. 4. 2014
ráno 7,15 – 7,55
poobede 13,30 – 15,00
Kde? zo strany od školskej jedálne
Zbierame: novinový papier, časopisy
/previazané, nie v igelitových taškách/
Nezbierame: kartón
Tešíme sa na Vás! Najlepšie triedy a jednotlivci budú ocenení.
Slávnostný zápis prvákov v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou
Dňa 1. apríla 2014 sa žiaci 1. ročníka našej školy zúčastnili na slávnostnom zápise nových čitateľov v Hornozemplínskej knižnici. Keďže prváčikovia už poznajú skoro všetky písmenká a pomaly dokážu samostatne čítať detské knihy, od dnešného dňa sa stávajú právoplatnými čitateľmi knižnice. Na výber majú množstvo detských kníh. Tety knihovníčky ich zaškolili, ako knihu vyhľadať, požičať si a do kedy majú knihy vrátiť, resp. predĺžiť si dobu zapožičania. Dvere knižnice sú pre nich otvorené a už dnes sa v knižnici tešia na ich nasledujúcu návštevu. Týmto podujatím sme sa zapojili do osláv Medzinárodného dňa detskej knihy, ktorý bol stanovený roku 1967 na základe rozhodnutia Medzinárodnej únie pre detskú knihu, na počesť narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Účelom je podpora vydávania hodnotných kníh pre deti na celom svete a ich sprístupňovanie. Cieľom je podnietiť lásku detí ku knihám, lásku k slovu, čítaniu, materinskému jazyku, literatúre, aby sa kniha stala ich každodennou súčasťou života. Odporúča sa deň osláviť čítaním rozprávok, darovaním knihy alebo návštevou knižnice.
Pytagoriáda - obvodové kolo
V dňoch 18. a 19. marca 2014 sa žiaci 3. – 8. ročníka zúčastnili obvodového kola v Pytagoriáde.
Z 12 zúčastnených žiakov bolo 6 úspešných riešiteľov.
Úspešní riešitelia
3. ročník
6. miesto Benedikt Fedor 3. B 22 bodov p. Marcinová
8. miesto Maroš Višňovský 3. A 21 bodov p. Baschierová
4. ročník
1. miesto Jela Fabiánová 4. A 23 bodov p. Goldmannová
3. miesto Kristína Borošová 4. B 22 bodov p. Goldmannová
6. ročník
3. miesto Lukáš Fedor 6. A 22 bodov p. Gazdová
8. ročník
1. miesto Patrik Sabol 8. A 20 bodov p. Mocsáriová
Hor' sa do prírody!
„Príroda je jediný azyl, vždy a všade otvorený pre všetkých, je miesto, kde zabudneš na starosti a strasti bežného života.“
Krásna slnečná sobota nás nenechala ľahostajnými. Kým vy ste sedeli doma pri TV, počítačoch alebo „možno“ upratovaní, my niektorí zo športovo-turistického krúžku sme zobrali ruksaky, obuli botasky a vybrali sme sa do prírody. Strávili sme nádherný deň prechádzkou lúkami a lesmi nášho okolia a chodníček nás zaviedol až do Vyšného Kazimíra. Keďže tento deň bol súčasne i otvorením letnej turistickej sezóny, stretli sa tam viacerí milovníci prírody a turistiky. Celý čas vládla veselá a priateľská nálada, pochutnali sme si na výbornom guláši, niektorí si aj poopekali, porozprávali sme sa a fyzicky unavení, ale súčasne s „vyčistenými“ hlavami, nabažení vôňami a farbami prírody i spevom vtákov sme sa vrátili šťastne domov.
Stretli sme, videli sme, počuli sme...
28.3.2014 sa uskutočnilo 21. celoštátne kolo súťaže Šaliansky Maťko v Šali. Bolo to nádherné stretnutie detí, mladých recitátorov, ktorí radi rozprávajú príbehy, stretnutie rodičov, ktorí sú hrdí na svoje deti a podporujú ich, ale aj pedagógov, ktorí si hľadajú takéto mladé talenty, odovzdávajú im svoje skúsenosti a tešia sa z ich úspechov. Bolo to stretnutie s veľmi milými a zanietenými ľuďmi - matičiarmi, bez ktorých by sa takáto akcia nikdy neuskutočnila, ľuďmi, ktorí vynikajúco zorganizovali toto podujatie na celoštátnej úrovni a pripravili pre nás bohatý program a tým veľmi príjemný deň.
Herec J. Šimonovič sa svojím hlbokým hlasom prihovoril recitátorom, dal im niekoľko recitátorských rád a atmosféru odľahčil rozprávaním o svojich „kiksoch“ na javisku, umelecky predniesol krásnu Rozprávku na zamyslenie /hľadanie odpovede na otázku – V čom je cena človeka?/. Privítal nás aj minister školstva p. D. Čaplovič, zábavným divadielkom, do ktorého deja vtiahli aj nás, sa predstavili ochotníci zo Šale. Vyvrcholením bolo oceňovanie súťažiacich, kde aj náš Adam Török /žiak VII.A/ bol ocenený čestným uznaním, medailou a niekoľkými krásnymi knihami. Na záver sa prihovoril vážený hosť, v ten deň ešte úradujúci p. prezident I. Gašparovič.
Bola to kultúrno-spoločenská udalosť na vysokej úrovni, ktorej súčasťou sme mohli byť aj my /A. Török, jeho rodičia a p. uč. Šustová /, kde sme sa všetci cítili veľmi príjemne.